ReklamaA1 - Sailing Machine

Trochę Japonii w Ełku na Mazurach

Trochę Japonii w Ełku na Mazurach
 fot. mazury24.eu

W Kraj Kwitnącej Wiśni zamieni się Ełckie Centrum Kultury już 18 listopada za sprawą seansów filmowych, prelekcji, warsztatów, teatru i wystawy fotografii. ECK zaprasza na trzecią edycję Dnia Japońskiego w Ełku. 

W holu ECK na fanów japońskiej popkultury będzie czekał sklep Katon z Białegostoku, gdzie będzie można nabyć mangi, figurki i inne gadżety. Japoński poczęstunek zapewni w tym dniu Akwarela Caffe.

W programie:

10:00 –12:00 – Warsztaty rysowania mangi z Szymonem Telukiem (I grupa). Galeria Ślad - udział bezpłatny, obowiązują zapisy.

12:15 –14:15 – Warsztaty rysowania mangi z Szymonem Telukiem (II grupa). Galeria Ślad - udział bezpłatny, obowiązują zapisy.

Szymon Teluk – rysownik, karykaturzysta, malarz, ilustrator, autor komiksów. Występuje jako rysownik w ramach autorskich pokazów rysowania na żywo, akcji eventowych i wykładów. Dawniej rysownik koncepcyjny w branży filmowej i reklamowej. Jego prace są regularnie prezentowane podczas wystaw i spotkań autorskich w Polsce i za granicą.

10:30 – „(Nie) zwykła Japonia. Moje życie w Osace” – prelekcja na żywo z Japonii, wstęp wolny, sala kameralna.

Osaka – trzecie najbardziej zaludnione miasto w Japonii, którego gęstość populacji jest ponad 3 razy większa niż Warszawy. Ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, ale też rozrywkowy (japońskie kabarety) oraz kulinarny.

O swojej codzienności w Japonii opowie Kasia Monczyn – absolwentka japonistyki na WSJO oraz etnolingwistyki na UAM w Poznaniu, która od 8 lat mieszka i pracuje w Osace, ale również studiowała w Kioto oraz mieszkała przez kilka miesięcy w Tokio.

10:30 – Film niespodzianka – anime Studia Ghibli z dubbingiem, dzieci 7+, bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ECK - Kino ECK.

14:30 – Film niespodzianka – anime Studia Ghibli z napisami, młodzież 12+, bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ECK - Kino ECK.

Uniwersum animowanych filmów pełnometrażowych zrealizowanych przez japońskie studio Ghibli.

12:15 – Film „Suzume” z napisami, młodzież 12+, Kino ECK, bilet 18 zł - wstęp biletowany.

Film reżysera MakotoShinkai Suzume miał międzynarodową premierę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Jest to opowieść o dojrzewaniu 17-letniej głównej bohaterki. Animacja rozgrywa się w różnych miejscach dotkniętych katastrofą w całej Japonii.

12:30 – Warsztaty linorytu, wiek: 13+, sala 25, udział płatny - liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty linorytu – technika zbliżona do drzeworytu, jednak łatwiejsza w wykonaniu dla osób zaczynających swoją artystyczną przygodę. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z techniką linorytu i wykonają swój własny obraz inspirowany Japonią. Wszystko to pod okiem instruktora Wiesława Kulika.

13:30 – „Magia teatru kamishibai” – prezentacja bajek i rozstrzygnięcie konkursu, wstęp wolny, sala kameralna.

Teatrzyk kamishibai to japońska forma teatralna, która wywodzi się z tradycji teatrzyków ulicznych. Nazwa „kamishibai” dosłownie oznacza „teatr obrazkowy”. Jest to rodzaj narracji wizualnej, w której opowiadana jest historia za pomocą ilustrowanych plansz umieszczonych w specjalnym drewnianym pudełku (butai).

Na prezentację prac konkursowych, wykonanych przez uczniów szkół ponadpodstawowych ECK zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych. Będzie można wysłuchać i zobaczyć stworzone przez nich historie inspirowane Japonią i zdecydować o zwycięskiej pracy.

15:30 – Spektakl powarsztatowy „Japońska bajka”, bez ograniczeń wieku, wstęp wolny - sala Zebra.

Pokaz spektaklu „Japońska bajka” w wykonaniu młodych uczestników warsztatów teatralnych. Będzie to okazja do zapoznania się z pięknymi, japońskimi baśniami, jeszcze mało znanymi w Polsce.

16:00 – Prelekcja podróżnicza „Wspinaczka na górę Fuji: jak spełnić swoje marzenia?”, wstęp wolny - sala kameralna.

O podróży na szczyt góry Fuji opowie Roksana Zawiłowska.  Będzie to opowieść o przygodzie, wytrwałości i duchowej podróży, która pomoże zrozumieć, dlaczego ta góra jest nie tylko miejscem na mapie, ale także źródłem inspiracji i refleksji dla ludzi na całym świecie.

17:00 – „40 widoków na Japonię” – wernisaż wystawy fotograficznej, wstęp wolny - Galeria na Skarpie – holl sali kameralnej.

Wystawa „40 widoków na Japonię” to podróż przez niezwykłą różnorodność i piękno kraju kwitnącej wiśni. Prezentuje różnorodność krajobrazów, kulturę i ducha tego kraju: od majestatycznych świątyń, gdzie duchowość splata się z architekturą, przez malownicze uliczki pełne tajemniczych sklepików i japońskich rzemieślników, aż po wspaniałe krajobrazy przyrody.

Wernisaż będzie okazją do spotkania z autorkami zdjęć i porozmawiania o Japonii.

18:00 – Film „Tokijskie opowieści. Sztuka stolicy Japonii” z napisami, młodzież i dorośli, wstęp biletowany - Kino ECK.

W filmie pokazane są m.in. dzieła współczesnych fotografów i fotografek, mieszające się z tradycyjnymi gejszami i neonowymi światłami dyskotek Tokio.

Na podstawie informacji: UM Ełk.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów