ReklamaA1 - Łabędzi Ostrów

Tydzień Cittaslow w Szczytnie na Mazurach. Co będzie się działo?

Tydzień Cittaslow w Szczytnie na Mazurach. Co będzie się działo?
 fot. UM Szczytno

Już tylko kilka dni dzieli nas od wydarzeń w ramach Tygodnia Cittaslow w Szczytnie na Mazurach. W poniedziałek 18 września 2023 r. rozpoczyna się cykl atrakcji. Przez cały tydzień wydarzenia opanują Szczytno. Będzie jak zawsze bardzo intensywnie, kolorowo i żywiołowo.

Wydarzenie rozpocznie się paradą klas II, III i IV przy Jeziorach Domowych: Dużym i Małym. Parada ruszy o godzinie 10:00.

Cały program prezentujemy na plakacie.

Tydzień Cittaslow w Szczytnie na Mazurach. Co będzie się działo?

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.

Cittaslow to międzynarodowy ruch, który promuje jakość życia w małych miastach. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa "città", które oznacza miasto, i angielskiego "slow", czyli wolny. Celem ruchu jest zachowanie i rozwijanie lokalnej kultury, tradycji, produktów i środowiska naturalnego. Cittaslow to alternatywa dla szybkiego tempa życia i konsumpcjonizmu, które dominują we współczesnym świecie.

Aby zostać członkiem Cittaslow, miasto musi spełniać szereg kryteriów, które dotyczą m.in. polityki miejskiej, ochrony dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego, promocji lokalnej gospodarki i produktów ekologicznych, wspierania edukacji i partycypacji społecznej, dbania o jakość powietrza i wody, ograniczania hałasu i odpadów. Miasto musi też mieć nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców.

Cittaslow to nie tylko ruch samorządowy, ale też społeczny. Każdy może się włączyć w działania na rzecz poprawy jakości życia w swoim mieście. Można to zrobić np. poprzez zakup lokalnych produktów, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, dbanie o zieleń i czystość, współpracę z innymi mieszkańcami i organizacjami. Cittaslow to także styl życia, który polega na cieszeniu się chwilą, docenianiu prostych rzeczy i szanowaniu siebie i innych.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Stanica Wodna Kietlice 2021
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo