ReklamaA1 - Przystań Nautica

Tydzień kultury w ramach STN:ORT Pałac Festiwal 2019

Siedziba rodu Lehndorffów w Sztynorcie
Siedziba rodu Lehndorffów w Sztynorcie  fot. Mazury24

Przed nami wydarzenie pełne bliskich spotkań z kulturą, sztuką i muzyką. W pałacu w Sztynorcie, zabytkowym miejscu o świetlanej przeszłości, której blask stara się przywrócić międzynarodowy zespół ludzi z pasją, odbędzie się STN:ORT Pałac Festiwal 2019.

Siedziba rodu Lehndorffów to perełka wśród mazurskich zabytków. Nie bez przyczyny biskup Ignacy Krasicki, który często gościł we włościach Lehndorffów, mawiał: „Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”. Dzisiaj to zabytkowe miejsce wypełnia się kulturą, sztuką i muzyką.

Przed nami trzecia edycja STN:ORT Pałac Festiwal - tygodnia kultury na terenie pałacu i dworu w Sztynorcie. Tygodnia pełnego spotkań z utalentowanymi artystami, opowieści, kreatywności, muzyki, teatru i tańca. W bogatym programie znalazły się m. in. warsztaty sensoplastyki, koncert zespołu flamenco, wystawa, zwiedzanie z przewodnikiem, spotkanie z żeglarzem Szymonem Kuczyńskim, warsztaty plecenia wianków, wspólne gotowanie zupy, pokaz polskich filmów animowanych dla dzieci, koncert Yegora Zabelova, legendarnego kompozytora muzyki underground i wirtuoza akordeonu z Białorusi oraz „Sztynort 1935” - festiwalowa produkcja teatralna z profesjonalną polsko-niemiecką obsadą aktorską. Zobaczcie cały program i zarezerwujcie sobie czas, bo takiego wydarzenia nie można przegapić. 

Poniedziałek, 05.08.2019

13.30 - 15:30 przed pałacem, warsztat sensoplastyki ze Stowarzyszeniem Monti dla dzieci i dla dorosłych.

16:00 - 18:00 przed pałacem, Stn:ort 2019 - otwarcie festiwalu. Polsko-niemieckie zwiedzanie pałacu i parku pt. „Pałac w Sztynorcie: „Welcome to the Playground”. Otwarcie wystawy „Welcome to the Playground”.

18:30 - wielka scena portu Sztynort, Fiesta z Café Cortao Compañía Flamenca, Koncert zespołu flamenco z Warszawy i warsztat tańca z tancerką i członkinią zespołu Magdaleną Siwecką. Zapraszamy na fiestę! Poczujcie południowohiszpański temperament w kombinacji z polską emocją!

Wtorek, 6.08.2019

10.30 - 17.00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem i Wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.

11.00 - 16.30 Warsztaty: wianki z kwiatów, otwarty dla dzieci i dla dorosłych

18.00 - 18.30 Czytanki! Kultura dla dzieci.

18.30 - Hol Pałacu, PL, ENG/ Otwarta Rozmowa, „Morze, placem zabaw?“ spotkanie z żeglarzem Szymonem Kuczyńskim.

Środa, 07.08.2019

10.30 - 17.00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem i Wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.

11.00 - 16.30 Warsztaty: Wianki z kwiatów, otwarty dla dzieci i dla dorosłych.

18.00-18.30 Czytanki! Kultura dla dzieci.

18:30 - hol pałacowy, Yegor Zabelov, akordeon. Koncert solowy legendarnego kompozytora muzyki underground i wirtuoza akordeonu z Białorusi.

Melodie Yegora Zabelova brzmią jak żywe opowieści. Mogą przypominać strumień świadomości w tekstach Jacka Kerouacka, ale o jeszcze większym natężeniu tęsknoty, nadziei, miłości i straty. Instrument, stając się niemal trzecim płucem artysty, wypełnia przestrzeń niezwykle intensywną emocją.

Czwartek, 8.09.2019

10.30 - 17.00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem, wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.

12:00 Wykład i seria eksperymentów pt. BAŃKI. Krystyna Jarosz, Kustosz, Muzeum Kultury Ludowej, Węgorzewo.

18:00 - 18:30: piwnica pałacu: Kino Animacji O!PLA, Kultura dla dzieci! Pokaz polskich filmów animowanych dla dzieci w wieku wczesnoszkolym (program 30′).

18:30 piwnica pałacu, Otwarta scena akustyczna i jam session, dostępna dla każdego, kto chce wystąpić ze słowem, opowiadaniami lub muzyką. Zgłoszenia w ciągu dnia w recepcji pałacu lub na początku wieczoru.

Piątek, 09.08.2019

10.30 - 17.00, Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem, Wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.

11.00 - 16.30 Warsztaty: Wianki z kwiatów, otwarty dla dzieci i dla dorosłych.

18:00 - 18:30: Kultura dla dzieci!

18:30 hol pałacu, „Sztynort 1935”, festiwalowa produkcja teatralna z profesjonalną polsko – niemiecką obsadą aktorską.

Autor, reżyseria, casting: Jakub Maiński, obsada: Thorsten Münchow, Paul Boche, Kalle Pearlmutter, Oskar Hamerski, Julian Mere, Joanna Węglicka, Maja Luxenberg, Jakub Maiński.

Publiczność sztuki - debiutu autorstwa Jakuba Maińskiego (ur. w 1984 r. w Warszawie), nie może liczyć na odpoczynek od ludzkich dylematów, indywidualnych i społecznych. Nie w takim miejscu, jak Sztynort.
Pałac Sztynort w roku 1935. Spotkanie rodzinne. Przy stole: członkowie wschodniopruskiej arystokracji Zanosi się na zmiany – na świecie i w rodzinie. Nowa partia, nowy związek małżeński. Po której stronie należy stanąć? Komu wierzyć? Jak własne rodzinne tradycje i indywidualne wartości pasują do idei nowego społeczeństwa, „lepszego człowieka”?
Sztuka podejmuje tematy tożsamości, moralności i różnic społecznych. Krytycznym okiem patrzy na trudności związane z przynależnością do elity, zwłaszcza w czasach odnowy społecznej według ideologii rasistowskich. Spektakl z udziałem renomowanych polskich i niemieckich aktorek i aktorów jest dwujęzyczny (napisy).

Sobota, 10.08.2019

10:30 - 17:00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem i wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.

13.00 - 15.00 Warsztaty na kole garncarskim z Martą Florkowską i Pawłem Szymańskim (Garncarnia, Kamionek Wielki).

18.00-18.30 Kultura dla dzieci!

18:30 - 20:00 hol pałacowy, piosenki dziecięce. Koncert klasycznych piosenek dziecięcych po polsku, niemiecku i angielsku. Występują: Barbara Zamek (sopran), Hauke Renken (Wibrafon), Krzysztof Guzewicz (perkusja) i Natalia Czekała (fortepian).

Ten nietypowy ponadnarodowy kwartet powstaje specjalnie z okazji Festiwalu. Artyści łączą ceniony format klasycznego koncertu z urokami improwizacji i nie wahają się, aby włączyć w to publiczność. W nowatorskich aranżacjach instrumentalnych i w scenerii starzejącego się pałacu pobrzmiewają melodie z własnego i cudzego dzieciństwa. Oda do przeżytej chwili, do pozostawania dzieckiem i do dzielonych z innymi wspomnień.

Niedziela, 11.08.2018

10:30 - 17:00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem i wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.

10:00 - 14:00 przed pałacem, Wielka Zupa Stn:ort: wspólnie gotujemy duży garnek zupy z lokalnych składników. Smacznego!

11.00 - 13.00 sensoplastyka dla dzieci i dla dorosłych ze Stowarzyszeniem Monti.

16.00 - 17.00 Warsztaty tańca z wolontariuszami Słonecznego Domu w Gołdapi.

18.30 - 20.00 hol pałacu: Wapno Gaszone - Kabaret Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Węgorzewie.

Po raz drugi obejrzymy przedstawienie sympatycznej i utalentowanej amatorskiej grupy aktorów z Węgorzewa. Prowadzenie: Bogdanna Fido i Halina Kołos.

20:00 - 24:00, przed pałacem, Afterparty-Disko: tak, właśnie! Na koniec Festiwalu będziemy tańczyć pod gwiazdami, twórzcie uszy na ekscytującą muzykę – na przykład etno-budowlany walec?

STN:ORT 2019 organizowany jest przez ekipę Stn:ort wspólnie z Lehndorffgesellschaft Steinort e.V. i Stowarzyszeniem Tratwa.
Źródło: http://stnort.org/pl/

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina