ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Walka Czołgów powraca na Mazury. Szykuje się niesamowite widowisko

Wydarzenia i imprezypokazyBieżące17 lutego 2024, 9:35Komentarzy: 4
Walka Czołgów powraca na Mazury. Szykuje się niesamowite widowisko
 fot.  st. szer. Adrian Jórski

Najbliższy termin

13.07 Sobota

Gratka dla miłośników militariów, a w szczególności…czołgów. Kultowa, wojskowa impreza powraca na Mazury. W niewielkim Orzyszu, zwanym wojskową stolicą Polski, po raz kolejny zostanie zorganizowana Walka Czołgów.

Miłośnicy gry World of Tanks lub starsi wielbiciele serialu „Czterej Pancerni” będą mogli teraz na żywo, na Mazurach obejrzeć czołgi – rozmaitych modeli obejrzeć na żywo, w akcji na Mazurach. Poligon w Orzyszu znów wypełni się rykiem silników, chrzęstem gąsienic i hukiem wystrzałów.

- Jedna z najważniejszych imprez o charakterze wojskowym w naszym kraju będzie miała swoją kontynuację. W gronie przedstawicieli samorządu i jednostek wojskowych zaangażowanych w organizację Walki Czołgów, zapadły pierwsze ustalenia co do jej szczegółów – informuje Urząd Miejski w Orzyszu.

Termin czwartej edycji Walki Czołgów zaplanowany został na 13 lipca. Impreza ta będzie jednym z głównych punktów obchodów 30-lecia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

- O szczegółach wydarzenia, które odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej, informować będziemy w najbliższych tygodniach, ale już teraz rezerwujcie terminy, by odwiedzić Orzysz Wojskowa Stolica Polski - informuje Urząd Miejski w Orzyszu.

Walka Czołgów na poligonie w Orzyszu to dynamiczna inscenizacja współczesnego pola walki przy użyciu m.in. czołgów Abrams, Leopard i PT-91 Twardy oraz śmigłowców Mi-24 i Mi-17. Oprócz tego organizowany jest również Militarny Piknik Rodzinny – a w nim prezentacja stoisk promocyjnych służb mundurowych, wystawa współczesnego sprzętu wojskowego Wojska Polskiego oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO, prezentacja historycznego sprzętu wojskowego, miasteczko zabaw dla dzieci.

Walka Czołgów powraca na Mazury. Szykuje się niesamowite widowisko

Poligon w Orzyszu powstał w 1890 roku. Od 1895 roku Orzysz posiada status miasta garnizonowego.

Powstanie i rozbudowa poligonu oraz związane z tym inwestycje wojskowe (budowa dużych koszar) przyczyniają się do rozwoju handlu i usług a tym samym do rozwoju miasta. Sprzyja temu uruchomienie, na początku XX w., połączeń kolejowych – w 1908 z Piszem i Giżyckiem, w 1911 z Mrągowem i Ełkiem.

W okresie międzywojennym ton miastu nadawał garnizon wojskowy i poligon. Do końca okresu międzywojennego (dokładnie do 1937 roku) rozbudowywano poligon. W latach 1921 – 1926 na poligonie przeprowadzano próby skuteczności broni artyleryjskiej i strzeleckiej.

W związku z tym zbudowano system bunkrów, które służyły do obserwacji ćwiczeń. W latach 1934 – 1937 poligon poszerzono o wysiedlone wsie Szwejkowo i Oszczywilki.

W Wierzbinach rozbudowano obóz barakowy, a w Bemowie Piskim koszary letnie. W 1939 roku poligon nazwano Obozem Ćwiczebnym Orzysz i rozlokowano tu oddziały Wehrmachtu. Brały one udział w wojnie przeciwko Polsce uczestnicząc w walkach pod Wizną.

W okresie II wojny światowej poligon w Orzyszu wykorzystywano do ćwiczeń oddziałów wojskowych przed skierowaniem na front. Na poligonie orzyskim ćwiczył swoje czołgi gen. Erwin Rommel (późniejszy Lis Pustyni) przed kampanią afrykańską.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka