ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Wielkie sprzątanie Mazur w Giżycku. Co będzie się działo?

Wielkie sprzątanie Mazur w Giżycku. Co będzie się działo?
Zdjęcie archiwalne. fot. mazury24.eu

Spotkanie z Robertem Korzeniowskim, Panem Buźką, twórcami Abstrachuje.TV, warsztaty z Joanną Studnicką, zwiedzanie śmieciarki Miecia, zumba w plenerze, koncert TT Band i niezwykły prowadzący Irek Jakubek - to tylko kilka z atrakcji, które będą towarzyszyły pierwszej edycji akcji Czyste Lasy, organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska.

Już w najbliższą sobotę 24 września, na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku rozpocznie się pierwsza edycja akcji Czyste Lasy. Nie tylko wspólnie posprzątamy okoliczne lasy, ale przede wszystkim będziemy bawić się podczas wielkiego pikniku edukacyjnego. Podczas wydarzenia dowiemy się, jak każdy z nas może na co dzień pomagać w ochronie środowiska naturalnego i zostawiać w nim tylko dobry ślad.

Śmieci w polskich lasach to ogromny problem. Przekonał się o tym chyba każdy z nas, wybierając się na rodzinny spacer w weekend, czy przyglądając się poboczom dróg, prowadzących przez duże kompleksy leśne.

Wielkie sprzątanie Mazur w Giżycku. Co będzie się działo?

Lasy Państwowe co roku wywożą z zarządzanych przez siebie terenów ponad 90 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To pojemność ok. 1000 tirów, a stanowi tylko ułamek całkowitej liczby odpadów, zalegających pod drzewami w całym kraju.

Zostawiamy dobry ślad

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz. Są przede wszystkim poważnym zagrożeniem dla przyrody. Szkło nie rozkłada się nigdy, a dodatkowo działa jak soczewka i pozostawiona na suchej ściółce może powodować pożary. Plastik prawdopodobnie rozkłada się 600 lat – trudno to określić, bo to wciąż młody „wynalazek”. Wiemy natomiast, że może doprowadzać do zadławienia zwierząt, a otwarte, puste butelki stają się grobowcem dla wielu owadów. Co więcej w wyniku rozkładu powstaje mikroplastik przedostający się do gleby i wody, a następnie do... naszych żołądków. Lista śmieci, które powinniśmy poddawać segregacji, a nie zostawiać w lesie jest bardzo długa. Podobnie, jak lista zagrożeń, które powodują.

Stowarzyszenie Czysta Polska – znane z akcji Czyste Tatry oraz Czysty Bałtyk, we współpracy z Lasami Państwowymi postanowiło znaleźć rozwiązanie problemu.

Dzięki wsparciu z grantu Fundacji Coca-Cola powstała akcja Czyste Lasy, która już w sobotę zawita do Giżycka i zostanie zorganizowana we współpracy z Miastem Giżycko.

- Czyste Lasy to przede wszystkim edukacja. Na Wzgórzu św. Brunona stanie miasteczko ekologiczne, w którym odbędą się warsztaty, spotkania, prelekcje, konkursy i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ekspertów, znanych ambasadorów oraz influencerów. Będziemy razem sprzątać, zdobywać wiedzę i zachęcać do tego, aby w naturze zostawiać tylko dobry – niewidoczny ślad – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Czysta Zabawa z ekologią

Akcja w Giżycku rozpocznie się o godzinie 10:00. Na rozgrzewkę organizatorzy przewidzieli zumbę oraz colour run – czyli bieg połączony z obsypywaniem się kolorowymi proszkami holi – tworzonymi tylko z naturalnych składników. Następnie na scenie odbędą się spotkania z gośćmi akcji, które poprowadzi znany z anteny RMF FM oraz RMF Maxxx Irek Jakubek.

Jednocześnie w miasteczku trwać będą warsztaty, konkursy i animacje. W edukacyjnej śmieciarce „Mieci” będzie można zobaczyć z bliska proces recyklingu, a Rekopol wszystkich chętnych zapozna z zasadami prawidłowej segregacji śmieci.

Zaplanowano warsztaty z Joanną Studnicką, która opowie o tym jak gotować zero waste. Nie zabraknie występów Tiktokerów, wśród których pojawi się uwielbiany przez dzieci Pan Buźka, a także spotkań z influencerami – m.in. znanymi i lubianymi twórcami Abstrachuje.TV. Będzie można również porozmawiać z ambasadorem akcji i mistrzem olimpijskim – Robertem Korzeniowskim.

Całe wydarzenie zamknie koncert TT Band – muzyków występujących w takich zespołach jak Pudelsi, Ich Troje, czy Chłopcy z Placu Broni.

Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie oczywiście sprzątanie lasu. Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w akcji otrzymają od organizatorów workoplecaki i bidony 100% rPET, a także worki na śmieci i rękawiczki. Do udziału w wydarzeniu może zgłosić się każdy – mały i duży.

Rejestracja będzie możliwa przed akcją za pośrednictwem strony:

https://czystapolska.org.pl/projekty/czyste-lasy/

 - Drodzy mieszkańcy, pięknie przywitajmy nadchodzącą jesień. W czasie letnich spacerów, ludzie zostawili po sobie w lasach zbędne rzeczy, które teraz należałoby usunąć. Wszystkich, którym leży na sercu czystość naszego miasta, najbliższej okolicy i całych Mazur, zachęcamy do włączenia się w tę wspaniałą akcję. Szczególnie cieszy, że udział w przedsięwzięciu zadeklarowały giżyckie szkoły, dzięki którym sprzątanie potrwa dłużej. Wspólnie posprzątajmy nasze otoczenie, dajmy dobry przykład i pożytecznie spędźmy najbliższą sobotę – tak do akcji zachęca Miasto Giżycko.

O projekcie Czyste Lasy

Czyste Lasy to projekt edukacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska i realizowany z grantu w wysokości 250 tys. dolarów, przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie. Partnerem wszystkich czterech wydarzeń zostały Lasy Państwowe. Na każdym z przystanków nie zabraknie atrakcji oraz edukacji na wesoło – takiej, która najlepiej wpaja nam pozytywne schematy zachowań w naturze. Będą spotkania z influencerami oraz ambasadorami projektu.

Pierwsze wydarzenie zostanie zorganizowane dzięki wsparciu Miasta Giżycka i Nadleśnictwa Giżycko. Wielkie wsparcie okazały również Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, ZUOK Spytkowo oraz Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami. Dzięki nim, zabrane z lasu śmieci staną się odpadami i zyskają drugie życie.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
Reklama