ReklamaA1 - AZS Wilkasy

Wikingowie na Mazurach. Warto odwiedzić Giżycko

Wikingowie na Mazurach. Warto odwiedzić Giżycko
 fot. Mazurska Flota Wikingów Jarmeryka/facebook

Wikingowie i warmińskie chłopstwo zadbają o niezwykle ciekawą oprawę historycznej majówki w Giżycku. Warto przybyć na plażę miejską 1 maja o godz. 12.00 – bo będzie działo się wiele ciekawych rzeczy!

Główną atrakcją majówki jest udział Floty Jarmeryka w corocznej paradzie jednostek pływających osiemnastometrową rekonstrukcją łodzi wikińskiej Skudelv 5 o nazwie ,,Morąg" oraz mniejszą ośmiometrową, również rekonstrukcją historyczną – „Mirosława".

Po zakończeniu parady, „Morąg" zacumuje na brzegu jeziora Niegocin, gdzie będzie towarzyszył niezwykłe, historycznej imprezie plenerowej.

Mieszkańcy Giżycka i turyści będą mieli możliwość wejścia na pokład jednostki, zrobienia pamiątkowego zdjęcia, uzyskania informacji na temat budowy łodzi wikińskich, a dla chętnych odbycia krótkiego rejsu w towarzystwie doświadczonej załogi, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Wikingowie na Mazurach. Warto odwiedzić Giżycko

Bosowisko to plenerowe wydarzenie, które ma charakter rekreacyjnego pikniku prozdrowotnego, dostępnego dla wszystkich chętnych. Celem imprezy jest zachęcenie ludzi, aby jak najczęściej „uwolniać stopy”, zadbać o swe zdrowie i poczuć nową jakość chodzenia po naszej planecie i jej odbioru.

Co będzie się działo?

Udział w paradzie jednostek pływających osiemnastometrowej łodzi o nazwie "Morąg" oraz ośmiometrowej "Mirosławy".

Obozowisko wczesnego średniowiecza, czyli: pokaz rzemiosł, kuchnia dawnych Słowian i Wikingów, pokaz uzbrojenia i walk wojowników, tor łuczniczy dla chętnych, bosy spacer (grupowy spacer bosy po najbliższej okolicy), ścieżka sensoryczna, zbudowana z wielu odcinków o charakterze organicznym (gałęzie, drewno, deski, kamienie, słoma, trociny, szyszki), pozwalająca doświadczać stopom różnych, struktur, powierzchni i form, malowanie na płótnie, błotne malowanie stopami po płótnach oraz błotny masaż stóp, przygotowywanie i degustacja przygotowywanych na żywym ogniu podpłomyków z prastarych odmian zbóż uprawianych na Warmii (płaskurka, orkisz, samopsza).

Piknik zapewni także oryginalną przestrzeń muzyczną. Wystąpią bowiem dynamiczni bębniarze z Warmii i Mazur (Ustawka Bębniarska).

„Bosowisko - Bliżej Historii”, to wspólna przestrzeń pełna radości, zabawy, animacji i zdrowej aktywności. To miejsce integracji społecznej, utrzymanej w duchu ekologii, szacunku do przyrody, historii, tradycji, wielokulturowości oraz zdrowia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych oraz Mazurska Flota Wikingów Jarmeryka.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Tło Dla Mew - domki

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - system czarterów