ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Wspaniałe wydarzenia w Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Wspaniałe wydarzenia w Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie
 fot. mazury24.eu

Tych perełek historycznych chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, a może jeszcze tam nie byliście? Te opinie świadczą o jednym - te miejsca trzeba koniecznie zwiedzić. O czym mowa? Oczywiście o Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie.

Na ulicy Jaracza 4 znajduje się Muzeum Tradycji Kolejowej prowadzone przez Fundacja Dziedzictwo Nasze.

Muzeum Tradycji Kolejowej prezentuje historię kolejnictwa obszaru danych Prus Wschodnich oraz dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego (dokumenty instytucji i osób prywatnych, fotografie, mapy, ubiory kolejarskie, urządzenia techniczne, elementy taboru kolejowego, wyposażenie wnętrz, tablice informacyjne i inne). Zbiory MTK liczą ok. 1500 muzealiów pochodzących z darowizn i depozytów. Biblioteka, z dużym działem poświęconym kolejnictwu, zawiera ok. 4000 woluminów i kilkaset jednostek archiwalnych.

 


Prócz ekspozycji stałej Muzeum organizuje imprezy i wystawy o różnej tematyce.

Najbliższe wydarzenia:

w sobotę 4 listopada (godz. 17:00) wystąpi na dworcu Teatr IOTA z Radzi, ze spektaklem „Więcej niż wiatr”.

od 5 listopada do 13 listopada będzie gościł w MTK Paweł Gąsiorek ze swoją słynną makietą kolejową, wprowadzi widzów w bajkowy świat technicznych miniaturek; będzie można je oglądać od godziny 9:00 do 18:00.

Wstęp do muzeum: od 10 października „na telefon” – 662-488-696, 87/427-14-00.

Ceny biletów; 8 zł normalny, 4 zł ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy), dzieci do lat 7 gratis.

W budynku dawnego dworca mieści się również Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej - Wendrusz.

W izbie historycznej eksponowana jest kolekcja ponad tysiąca eksponatów związanych z przeszłością Angerburga, czyli dzisiejszego Węgorzewa oraz regionu.

Pierwsza część wystawy obejmuje tematykę życia codziennego miasta i okolic w okresie od przełomu XIX i XX wieku do 1945 roku: artefakty ze strzelnicy miejskiego bractwa kurkowego, przedmioty z przedwojennych hoteli i restauracji, wyroby miejscowych zakładów rzemieślniczych, szyldy, papiery wartościowe emitowane w regionie. Zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszą się dawne zabawki oraz zestaw wyposażenia szkolnego ucznia z ubiegłego wieku.

Dla miłośników sportów zimowych – szczególna gratka: kolekcja przedmiotów należących do legendarnego mistrza świata w żeglarstwie lodowym i konstruktora bojerów, Georga Teppera.

Druga część wystawy - to unikalny zbiór militariów z okresu I i II wojny światowej: ekwipunek żołnierzy, ich broń osobista, elementy ciężkiego uzbrojenia. Perłę ekspozycji stanowią jedyne na terenie Polski – odkryte przez Wendrusza elementy niemieckiego samolotu typu Junkers Ju 188 wydobytego z jeziora Mamry. Oprócz oryginalnych przedmiotów ekspozycję uzupełniają modele innych samolotów, pojazdów oraz sprzętu wojskowego.

Wendrusz zaprasza także na prelekcje o tematyce historycznej oraz pogadanki dla szkół, wzbogacające lekcje historii.

Izba historyczna otwarta jest w godzinach otwarcia Muzeum Tradycji Kolejowej. Możliwe jest także zwiedzanie indywidualne – po telefonicznych umówieniu. Tel. 507-828-847.

Na dworcu siedzibę ma również Węgorzewskie Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych, które oferuje przejazdy drezyną spalinową po jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce, na odcinku Węgorzewo-Mamerki. Przejazdy w grupach 6-8 osób. Koszt przejazdu: 25 zł od osoby.

Na podstawie informacji UM Węgorzewo.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Tło Dla Mew