ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Zamach w Wilczym Szańcu – wykład historyczny w Węgorzewie

Zamach w Wilczym Szańcu – wykład historyczny w Węgorzewie

Gratka dla wszystkich miłośników historii, Mazur, historii Mazur zwłaszcza tych w ujęciu II wojny światowej. Również tych wszystkich pasjonatów przeszłości, którzy lubią pogdybać na zasadzie „a co by było gdyby…” Warto więc pojawić się w bibliotece w Węgorzewie.

Zamach w "Wilczym Szańcu" – to tytuł niezwykle ciekawego wykładu historycznego, który odbędzie się właśnie w bibliotece w Węgorzewie już 24 listopada br.

Zamach w Wilczym Szańcu – wykład historyczny w Węgorzewie

Jak zapowiadają organizatorzy: „przybliżymy historię najbardziej znanego spisku na życie wodza III Rzeszy. Dlaczego naprawdę zamach się nie udał? Jakie były zamiary spiskowców na czasy po przejęciu władzy? Co stałoby się, gdyby Hitler wybuchu bomby nie przeżył?"

- Poszukiwaniem odpowiedzi na te niełatwe pytania zajmiemy się 24 listopada 2022 o godz. 16:00. Zapraszamy do czytelni dla dorosłych. W czasie referatu poruszony będzie także temat ukazywania zamachu w beletrystyce i filmie fabularnym - zapowiadają organizatorzy.

Przypomnijmy, że  20 lipca 1944 roku miał miejsce nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera. Na czele grupy spiskowców stał pułkownik Claus Schenk von Stauffenberg. Do ataku na wodza III Rzeszy doszło w Wilczym Szańcu.

Zamach odbył się w kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu niedaleko Kętrzyna. Plan, przygotowany przez przedstawicieli niemieckiego ruchu oporu, zakładał usunięcie przywódcy III Rzeszy, przejęcie władzy i wszczęcie negocjacji pokojowych z aliantami. Śmierć Führera poprzedziłaby pucz wojskowy i zainstalowanie nowego rządu.

Jak wiemy zamach na życie Hitlera nie powiódł się, a bunt został dość szybko stłumiony. Podczas tego spotkania w bibliotece w Węgorzewie będzie można dowiedzieć się więcej ciekawych informacji o tym wydarzeniu oraz podywagować na zasadzie „co by było gdyby…”

ReklamaC1 - Ferie Zimowe AZS

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Saildecor

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe