ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Zawody bojerowe na jeziorze Dargin

Wydarzenia i imprezyregatyBieżące22 stycznia 2021, 16:30Komentarzy: 2
Zawody bojerowe na jeziorze Dargin

W najbliższy weekend rozegrane zostaną regaty bojerowych na jeziorze Dargin. Zawody odbędą się w ramach Puchar Floty Polskiej DN. Zawody można śledzić dzięki naszej kamerze.

Przy zachowaniu reżimu sanitarnego, na jeziorze Dargin na Mazurach rozgrywane są pierwsze w tym sezonie zawody bojerowe w klasie DN.

Na Mazurach pojawiło się kilkudziesięciu zawodników, którzy już w piątek ślizgali się bojerami na zamarzniętym akwenie, by odbyć trening przed weekendowymi regatami. Zawody odbędą się w ten weekend.

Prawo startu mają zawodnicy, którzy opłacili składkę członkowską Floty oraz posiadają ważną licencję zawodnika, ubezpieczenie a także badania lekarskie (badania dotyczą zawodników do 23 roku życia).

Zgodnie z wytycznymi PZŻ w sprawie organizacji regat żeglarskich w czasie pandemii Covid-19, wszelkie formalności związane ze startem w zawodach muszą odbywać się online. 

Więcej informacji: http://www.bojery.pl/sfpdn/480-projekt-kalendarza-regat-na-sezon-2020-2021

Zawody w żeglarstwie lodowym rozgrywane są według przepisów regatowych i składają się z kilku wyścigów, po trasie (najczęściej w kształcie trójkąta) wyznaczonej na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Rozwojem i promocją żeglarstwa lodowego na świecie zajmuje się założona w 1962 w Stanach Zjednoczonych organizacja non-profit International DN Ice Yacht Racing Association (IDNIYRA). W Polsce rozwojem żeglarstwa lodowego kieruje Polski Związek Żeglarski.

Na Mazurach (dawniej Prusy Wschodnie) żeglarstwo lodowe rozkwitło w latach międzywojennych. Niezwykle popularnym w tamtych czasach ślizgiem był Monotyp XV konstrukcji Estończyka Erika von Holsta z 1931r. Bojer posiadał piętnastometrowy żagiel, miał płozę skrętną zamocowaną z tyłu i mógł zabierać dwie osoby. Monotypa XV można spotkać na mazurskich jeziorach do chwili obecnej.

W 1949 r. w Giżycku uruchomiono produkcję ślizgów Monotyp XV. W roku 1951 także w Giżycku odbyły się pierwsze Bojerowe Mistrzostwa Polski. 

Zawody bojerowe można podglądać na naszej kamerze internetowej pokazującej obraz jeziora Dargin.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

 • 15
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew