ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Żeglarskie emocje podczas Dni Mrągowa

Żeglarskie emocje podczas Dni Mrągowa
 fot. Organizator.

2 lipca 2022 r. odbędą się drugie eliminacje tegorocznej edycji Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Po otwarciu sezonu i pierwszej imprezie Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, tym razem na mrągowskim akwenie zobaczymy m.in. olimpijczyka Piotra Myszkę, który wystartuje z burmistrzem. Impreza żeglarska po raz kolejny będzie częścią licznych atrakcji Dni Mrągowa.

W tym roku Żeglarskie Grand Prix Mrągowa świętują 9 urodziny. Cykl, na początku planowany jako stricte przyjacielska idea zrzeszająca lokalne środowisko żeglarskie, przez lata urósł do rangi poważnych zawodów sportowych, w którym uczestniczą sympatycy żeglarstwa z całej Polski. 

– Mrągowska „Baza” wykreowała wielu wspaniałych żeglarzy, którzy później z biegiem czasu zniknęli z mapy Mrągowa lub zaprzestali żeglowania. Niektórzy wciąż startowali jednak w regatach amatorskich m.in. na Warmii i Mazurach – opisuje historię stowarzyszenia prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowe „CZOS” Mateusz Kossakowski. – Na początku 2014 roku grupa sympatyków żeglarstwa uznała, że pora stworzyć cykl żeglarski w Mrągowie. Jeszcze w tym samym roku zorganizowaliśmy pierwszy cykl Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa, a w tej chwili mamy już na koncie organizację blisko 50 imprez żeglarskich.

Gościem jednych z pierwszych mrągowskich regat w 2014 roku był utytułowany olimpijski żeglarz pochodzący z Mrągowa, dwukrotny mistrz świata w klasie RS:X Piotr Myszka, który obiecał, że kiedyś wystartuje w regatach Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Po wielu latach historia zatacza swoje koło i wielokrotny reprezentant Polski pojawi się na jeziorze Czos w towarzystwie burmistrza Mrągowa Stanisława Bułajewskiego.

Wysoki poziom żeglarski gwarantowany

Drugie w tym roku regaty eliminacyjne ŻGP Mrągowa, odbywające się z okazji Dni Mrągowa, zostaną rozegrane w trzech klasyfikacjach ŻGP Mrągowa: jachtów otwartopokładowych, kabinowych i Open. Sędzią głównym imprezy będzie Andrzej Nowicki. Organizator planuje rozegrać 3 wyścigi krótkodystansowe oraz wyścig długodystansowy w pobliżu wyspy.

– Po raz kolejny zapraszamy wszystkich do Mrągowa by poznali żeglarskie uroki jeziora Czos, gdzie w przeszłości wychowało się wiele żeglarskich talentów. Nasze eliminacje od początku istnienia towarzyszą także Dniom Mrągowa, dzięki czemu każda osoba odwiedzająca to miasto może nie tylko brać czynny udział w regatach, lecz również rozkoszować się wieloma innymi atrakcjami. Tym razem ponownie nie zabraknie koncertów, wernisaży czy Festiwalu Smaków Food Trucków – zachęca wiceprezes stowarzyszenia Łukasz Dakszewicz.

Zapisy do regat odbywają się głównie drogą elektroniczną. Biuro regat pozostaje jednak otwarte by w szczególnych przypadkach pomóc uczestnikom i przyjezdnym gościom. Wpisowe do zawodów wynosi 60 zł od osoby dorosłej. Ceremonia otwarcia została zaplanowana na 11.00 na plaży przy Ekomarinie, a godzinę później rozpocznie się pierwszy wyścig. Atrakcją wieczoru będzie koncert zespołu szantowego, który specjalnie przyjedzie do Mrągowa.

Plan regat

Sobota 2 lipca
8.00 – 11.00 Zapisy do regat – biuro regat  
11.00 Uroczyste otwarcie regat – port plaża miejska (przy Ekomarinie)
11.15 Odprawa sterników 
12.10 Start do regat
19.00 Kolacja żeglarska i koncert szantowy – Snack Bar Mrągowo.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - DreamBoat

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Tło Dla Mew - domki
ReklamaA2 - AZS Wilkasy