Sosnowy OstrówSosnowy Ostrów

Wyspa na szlaku WJM
0 0 2512

To jedna z szeregu wysp zlokalizowanych na jeziorze Kisajno. Brzeg wschodni akwenu stanowią właśnie wyspy Duży Ostrów i Sosnowy Ostrów, oddzielające tę część jeziora od głównego toru wodnego do Węgorzewa.

Wyspa porośnięta jest lasem, w przeważającej mierze pochodzenia sztucznego, o zróżnicowanym składzie gatunkowym. Niewielkie fragmenty są pochodzenia naturalnego. Otoczona jest pasami szuwaru. Wyspa jest ścisłym rezerwatem ptactwa wodnego. Oznacza to, że przybijanie, cumowanie i postój łódek są tam surowo zabronione. Działania człowieka mogłyby zaszkodzić rzadko występującym ptakom, które gniazdują na niektórych wyspach. Swój dom mają tam m.in. łabędzie, bocian czarny czy czapla siwa.

Ciekawostką jest fakt, że na pobliskim Dużym Ostrowie archeolodzy zlokalizowali pozostałości dużego grodziska – wiemy więc, iż w czasach prehistorycznych wyspa była zamieszkała przez staropruskich Galindów.

 

jezioro Kisajno

jezioro Kisajno

Jezioro Kisajno nie jest samodzielnym zbiornikiem wodnym. Wchodzi w skład kompleksu jezior Mamry. Akwen łączy się z jeziorami: Dargin, Niegocin (kanałem Giżyckim, oficjalnie nazywanym...
ReklamaA1 - Przystań Nautica
ReklamaA2 - Odysseya Yachts