Wyspa GilmaWyspa Gilma

Wyspa na szlaku WJM
0 0 4610

Wyspa Gilma, znajdująca się na jeziorze Dobskie to bardzo tajemnicze miejsce, przede wszystkim ze względu na swoją przeszłość. Podania wskazują, że było to ważne miejsce kultu dla plemion pruskich. Znawcy tematu wskazują, że na wyspie znajduje się czakram - czyli miejsce mocy.

Niektóre osoby wierzą, że na tej wyspie znajduje się tzw. czakram czyli miejsce mocy. Pewne jest natomiast, że teren ten stanowi część rezerwatu przyrody. Po całym jeziorze Dobskie nie wolno pływać na silniku – akwen jest strefą ciszy. Wyspa jest atrakcyjna ze względu na swoje walory historyczne. Podania głoszą, że na jej terenie bronili się Prusowie przed atakami Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy, po zwycięstwie zbudowali na miejscu pruskiego grodu zamek. Staropruskie umocnienia można tu oglądać do dziś, podobnie jak ruiny zamku. Do tych obiektów prowadzą strome schody.

Na początku XIX wieku dawni właściciele tego terenu połączyli wyspę z lądem mostem drewnianym. Natomiast na samej wyspie stworzono piękny ogród z alejkami. Z pozostałości pruskiej osady oraz zamku krzyżackiego zbudowano kapliczkę.

Do wyspy nie można przybijać, jest ona rezerwatem ptactwa. Można ubiegać się o zezwolenie u Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie w celu uzyskania odstępstwa od zakazów obowiązujących na terenie rezerwatu.  Za wydanie zezwolenia pobiera się opłatę skarbową w wysokości 82 zł. Każde wejście na obszar rezerwatu bez wymaganego zezwolenia jest naruszeniem przepisów wynikających z ww. ustawy o ochronie przyrody.

jezioro Dobskie

jezioro Dobskie

Jezioro znajduje się w powiecie giżyckim i jest w całości objęte Programem Natura 2000. Jest to obszar specjalnej ochrony ptaków. Dobskie wchodzi w skład wielkiego kompleksu jeziora...
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Odysseya Yachts