Reklama

Wyspa KormoranówWyspa Kormoranów

Wyspa na szlaku WJM
0 0 4366

Ta wyspa na jeziorze Dobskie wygląda jakby dotknął ją kataklizm. Uschnięte drzewa, kikuty gałęzi, obumierająca roślinność. Niesamowity widok na tle pięknych pejzaży mazurskiego jeziora. Za ten „kataklizm” odpowiedzialne są… kormorany.

Wyspę warto zobaczyć. Stanowi bowiem rezerwat dzikiej przyrody. Bytują tu kormorany czarne i czaple siwe. Katastrofalny stan roślinności na wysepce to efekt zanieczyszczenia odchodami tych ptaków. Siedlisko ptactwa możemy oglądać jedynie z daleka. Na wyspę nie można przybijać. Stanowi bowiem rezerwat dzikiej przyrody. 

Wyspa ma powierzchnię ok. 2 ha. Ptaki gniazdują wysokich lipach i wiązach. Całe jezioro Dobskie objęte jest strefą ciszy, więc nie można pływać tu na silniku.

Do Wyspy Kormoranów można dostać się szlakiem żeglarskim prowadzącym na jezioro Dobskie. Z głównego szlaku Wielkich Jezior Mazurskich trzeba odbić na Darginie na Jezioro Łabap, przez które można wpłynąć na Jezioro Dobskie. Najłatwiej się tu dostać żaglówką. Trzeba jednak uważać na kamieniste brzegi i rozległe płycizny.

jezioro Dobskie

jezioro Dobskie

Jezioro znajduje się w powiecie giżyckim i jest w całości objęte Programem Natura 2000. Jest to obszar specjalnej ochrony ptaków. Dobskie wchodzi w skład wielkiego kompleksu jeziora...
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Odysseya Yachts