ReklamaA1 - Sailing Machine

20 lutego. Ważna data dla Mrągowa

BieżąceHistoria22 lutego 2021, 10:31
20 lutego. Ważna data dla Mrągowa

Tak całkiem po cichu, być może przez warunki pandemiczne, przemknęła ważna dla mazurskiego Mrągowa data. 20 lutego to mazurskie miasto świętuje odnowienie przywileju lokacyjnego z 1444 r.

To właśnie 20 lutego 1444 roku nastąpiło odnowienie przywileju lokacyjnego Mrągowa. O tym fakcie przypomina Muzeum w Mrągowie. Poświadczają to dwa najstarsze źródłowe dokumenty historyczne Mrągowa, których postarzone realistyczne kopie są eksponowane w tej muzealnej placówce na Mazurach.

20 lutego. Ważna data dla Mrągowa

Warto je zobaczyć szczególnie, że placówki muzealne ponownie zostały otwarte.

Nie zachował się dokument lokacyjny, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia Mrągowa. Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada.

Wiadomo zaś, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn, lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał tej miejscowości prawa miejskie. Założenie miasta podyktowane było prawdopodobnie względami ekonomicznymi, gdyż miało pełnić rolę ośrodka gospodarczego regionu, w tym wymiany produktów rolniczych.

20 lutego 1444 roku Konrad von Ehrlichschausen w Szestnie na prośbę mieszkańców odnowił pierwotny przywilej lokacyjny miasta Mrągowa, od którego przyjęła się data nadania praw miejskich. W chwili odnowienia przywileju lokacyjnego Mrągowo było małym mazurskim miasteczkiem. Zamieszkiwało w nim nie więcej niż 100 osób.

Więcej o historii Mrągowa na Mazurach przeczytacie tu.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - system czarterów