20 lutego. Ważna data dla Mrągowa

BieżąceHistoria22 lutego 2021, 10:31
20 lutego. Ważna data dla Mrągowa

Tak całkiem po cichu, być może przez warunki pandemiczne, przemknęła ważna dla mazurskiego Mrągowa data. 20 lutego to mazurskie miasto świętuje odnowienie przywileju lokacyjnego z 1444 r.

To właśnie 20 lutego 1444 roku nastąpiło odnowienie przywileju lokacyjnego Mrągowa. O tym fakcie przypomina Muzeum w Mrągowie. Poświadczają to dwa najstarsze źródłowe dokumenty historyczne Mrągowa, których postarzone realistyczne kopie są eksponowane w tej muzealnej placówce na Mazurach.

Warto je zobaczyć szczególnie, że placówki muzealne ponownie zostały otwarte.

Nie zachował się dokument lokacyjny, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia Mrągowa. Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada.

Wiadomo zaś, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn, lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał tej miejscowości prawa miejskie. Założenie miasta podyktowane było prawdopodobnie względami ekonomicznymi, gdyż miało pełnić rolę ośrodka gospodarczego regionu, w tym wymiany produktów rolniczych.

20 lutego 1444 roku Konrad von Ehrlichschausen w Szestnie na prośbę mieszkańców odnowił pierwotny przywilej lokacyjny miasta Mrągowa, od którego przyjęła się data nadania praw miejskich. W chwili odnowienia przywileju lokacyjnego Mrągowo było małym mazurskim miasteczkiem. Zamieszkiwało w nim nie więcej niż 100 osób.

Więcej o historii Mrągowa na Mazurach przeczytacie tu.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama