ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

5 miejsc na Mazurach, gdzie wypoczniesz na łonie przyrody

Bieżące22 lipca 2023, 7:40
5 miejsc na Mazurach, gdzie wypoczniesz na łonie przyrody
Park Miniatur Mazurolandia. fot. mazury24.eu

Tym razem prezentujemy Wam 5 miejsc, gdzie można wspaniale wypoczywać, spacerować, poznawać, dobrze się bawić – i nie są to jeziora, plaże nad nimi czy imponujące zabytki. Kategoria naszych atrakcji w portalu mazury24.eu zbiorczo nazwana została „parkami”. To miejsca niezwykłe, które warto na Mazurach odwiedzić.

Tym razem zachęcamy Was do przejrzenia naszych propozycji z kategorii „parki”. Ranking najbardziej popularnych miejsc w tej dziedzinie to efekt Waszego zainteresowania danymi miejscami.

Oczywiście zachęcamy do przeglądania całego działu, ponieważ takich interesujących miejsc mamy dużo więcej w portalu mazury24.eu.
 

Mazurolandia - Park Zabawy i Edukacji

Mazurolandia to park atrakcji położony na Mazurach w Gierłoży koło Kętrzyna, w której połączono zabawę z poznawaniem w zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego. To jedyne miejsce, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, Park Militariów, grodzisko rycerskie, Park Zabaw oraz moc innych, największych atrakcji na Mazurach. Wszystko to w cenie biletu.

Jedną z atrakcji Mazurolandii jest Park Miniatur Warmii i Mazur prezentujący miniatury wyjątkowych zabytków regionu. Dzięki temu w jeden dzień można zwiedzić najciekawsze miejsca i atrakcje znajdujące się na ogromnej mapie Warmii i Mazur. Uzupełnieniem jest wystawa prezentująca zdjęcia zabytków oraz unikatowe, archiwalne zdjęcia Królewca - dawnej stolicy Prus Wschodnich. Kulturę regionu przedstawia skansen ludowy w postaci naturalnej wielkości XIX-wiecznych chat: warmińskiej i mazurskiej. A to nie wszystko, bowiem słowo Mazury i atrakcje to wyrazy bliskoznaczne.


 

Miasteczko westernowe - Mrongoville

Mazury przypominają trochę XIX wieczny Dziki Zachód w Ameryce Północnej. Nieskażona przyrody, dzikie, często niezamieszkałe tereny, dzika zwierzyna, niewielkie osady ludzkie. Nic więc dziwnego, że właśnie tu – pod Mrągowem ulokowało się westernowe miasteczko Mrongoville. Zresztą Mrągowo słynie z tradycji „kowbojskich”. To tu, co roku odbywa się festiwal muzyczny - Piknik Country.

Westernowe miasteczko zostało oddane do użytku w 2008 r. Budowa kosztowała blisko 8 mln zł i została dofinansowana z UE kwotą 4,5 mln zł. Mrongoville jest niemal dokładnie odwzorowanym miasteczkiem z czasów XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu. Co ciekawe, obok tego miejsca działa również wioska indiańska z naturalnej wielkości namiotami – tipi. Miasteczko znajduje się na przedmieściach, niedaleko rzeki Dajny. Aby dojechać do Mrongoville należy kierować się na Giżycko i z lewej strony drogi szukać drogowskazu umieszczonego niedaleko parkingu.

Na ponad 10 ha znajdują się m.in.: budynek miejskiego ratusza, posterunek szeryfa i więzienie, saloon i bar meksykański, dworzec i torowisko z lokomotywą, domki traperów, stajnia, strzelnica i parking na ponad 200 samochodów. W samym miasteczko możemy wcielić się w prawdziwych kowbojów i poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Funkcjonuje tu wypożyczalnia strojów z tamtej epoki.


 

Ogrody Pokazowe i Motylarnia w Marcinkowie

W bajkowym Ogrodzie kolorów, zapachów i motyli. Jest takie miejsce na Mazurach, gdzie można oderwać się nie tylko od codzienności, ale i rzeczywistości. Niemal w bajkowej atmosferze spędzić nieco czasu wśród przepięknych, kolorowych ogrodów i motyli. Idealne miejsce na romantyczne spotkanie.

W miejscowości Marcinkowo niedaleko Mrągowa znajduje się niezwykłe miejsce, a właściwie potężny, zajmujący powierzchnię 3000 m3 ogród z wieloma, wielobarwnymi, rzadko spotykanymi w naszym klimacie roślinami. Rozmaita roślinność tak zachwyca, że nie można oderwać oczu od ferii kolorów i nie chce się opuszczać tego magicznego miejsca.

To miejsce to dzieło Magdaleny Markiewicz, która odwiedziła wiele światowych wystaw ogrodniczych i była w największych na świecie ogrodach botanicznych, aby zdobyć wiedzę potrzebną do stworzenia na Mazurach tego wyjątkowego i magicznego miejsca. W tym jednym miejscu możemy spacerować w ogrodach: śródziemnomorskim, zakochanych, różanka, białym, traw, marokańskim, nowoczesnym, mazurskim, pnączy, skalniak, ziołowo-warzywnym, egipskim, japońskim czy “zieloną klasą”.


 

Źródełko Miłości w okolicach Mrągowa

Czy istnieje źródełko miłości? Cudowna woda, która rozpala to najpiękniejsze uczucie? Można to sprawdzić na Mazurach, w okolicach Mrągowa. Wierzyć czy nie wierzyć? Może warto samemu się przekonać? Legenda głosi, że jeśli para napije się razem wody ze źródełka wypływającego przy jeziorze Czos, to ich miłość będzie trwała na wieki. Podobno tak się dzieje, ale czy to prawda, warto sprawdzić.

Wiadomo natomiast, że już od dawnych czasów mieszkańcy osad zlokalizowanych przy jeziorach szukali wody w okolicznych źródłach. Tak też było w Mrągowie. Woda z jeziora często nie nadawała się do spożywania więc korzystano ze źródełek. Te, noszące dziś nazwę źródełka miłości niegdyś zwano źródłem zdrowia.

Od źródełka miłości do Mrągowa (przy promenadzie nad jeziorem Czos) biegnie trasa edukacyjna. Opatrzona jest specjalnymi tablicami: Tablica powitalna, mapka sytuacyjna, zachowanie się w lesie. Drzewa leśne. Strefy życia w jeziorze. Martwe drewno. Ptaki wodne. Zwierzęta leśne. Rośliny wodne. Wąwozy, jary, krajobraz polodowcowy. Las łęgowy, las grądowy. Źródełko miłości.


 

Rezerwat Przyrody Zakręt na Mazurach

Niezwykłe miejsce na Mazurach, przy wsi Krutyń. Trzykilometrowa ścieżka przyrodnicza pozwala nam zapoznać się ze wspaniałą, dziewiczą przyrodą regionu Mazur. Mamy tu trzy bagienne jeziorka otoczone pierwotnym lasem. Razem tworzą rezerwat torfowiskowy.

Poruszamy się specjalnie wytyczonymi ścieżkami, często połączonymi drewnianymi pomostami. Przy jeziorku znajduje się pomost, z którego możemy podziwiać wspaniałe widoki przyrody. Możemy tu obejrzeć rozmaitą roślinność, charakterystyczne, zarastające jeziorka leśne. W głębi torfowisk natkniemy się na gatunki: owadożerna rosiczka okrągłolistna, turzyca bagienna oraz bagnica torfowa.


 

Wszystkie obiekty z działu „Parki” możecie zobaczyć tu:  Parki na Mazurach

 

Zobaczcie również miejsca na Mazurach, gdzie możecie spotkać zwierzęta.


 

Zabezpiecz na Mazurach swoje dzieci przed kleszczami i komarami doskonałej jakości preparatami marki Mugga  

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew