ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Droga wodna Warszawa – Mazury. Odbyło się spotkanie w Piszu

Inwestycje13 lutego 2020, 6:09
Droga wodna Warszawa – Mazury. Odbyło się spotkanie w Piszu
 fot. mazury24.eu

We wtorek odbyło się spotkanie dotyczące budowy stopnia wodnego w Piszu. Ta inwestycja dla  RZGW w Białymstoku jest priorytetem, ponieważ jest istotna nie tylko dla Pisza, ale też dla całego regionu.

Rozmowy w sprawie inwestycji w Piszu trwają

Tak przekonuje Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, który pojawił się na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Piszu.

W tym dniu w piskim Ratuszu pojawili się: dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Mirosław Markowski, Edmund Lipnicki przewodniczący  Związku Gmin Pisa - Narew,  Szymon Zabokrzecki i Adam Syczewski z biura architektonicznego.

Co wchodzi w skład inwestycji na Mazurach?

Już wcześniej planowaną inwestycję potwierdziło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- Budowa stopnia wodnego w Piszu doskonale wpisuje się w Program Rozwoju Retencji, który rząd przyjął, nad którym nasze ministerstwo obecnie pracuje – powiedział Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Zgodnie z planem, w skład stopnia wodnego Pisz wejść mają: śluza żeglugowa, jaz z przepławką dla ryb oraz elektrownia wodna o mocy około 0,2 MW.

Retencjonowana za pomocą stopnia woda w jeziorze Roś zasilać ma rzeki Pisę i Narew w okresach tzw. niżówek, eliminując zbyt niskie dla żeglugi stany wód. Tym samym inwestycja ma wpisać się w realizację Programu Rozwoju Retencji, nad którym pracuje obecnie rząd.

Jeszcze w czerwcu 2019 r. gmina Pisz przekazała Wodom Polskim grunty pod budowę zaplecza technicznego – bazy sprzętowo-remontowej, która ma umożliwić utrzymanie we właściwym stanie technicznym drogi wodnej oraz do obsługi samego stopnia wodnego.

Zobacz Pisz na naszych zdjęciach.

Teren o którym mowa jest popularnie nazywany przez mieszkańców „drężkiem” lub „szyjką” i leży w sąsiedztwie mostu kolejowego. Posłuży na początek jako miejsce strategiczne do prowadzenia prac przy budowie progu wodnego na Pisie. Zlokalizowane będą tam obiekty techniczne.

Powstaje droga wodna Warszawa - Mazury

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich podkreślał, że w kontekście turystyki jest to jedno z największych przedsięwzięć realizowanych obecnie przez Wody Polskie. Mowa tu o dużym szlaku żeglownym z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

W ramach przywrócenia drogi wodnej między Warszawą a Piszem wykonano już prace konserwacyjne w porcie nad Narwią w Ostrołęce. Usunięto tam rumosz i namuł z dna basenu portowego i wejścia do portu, zamontowano odbojnice drewniane na ścianach oporowych nabrzeża portowego oraz dwa pomosty pływające (każdy po 36 m długości), wymieniono ogrodzenie.

Pod koniec 2019 r. zakończyły się prace nad opracowaniem koncepcji udrożnienia całego szlaku żeglownego Pisz–Warszawa.

Trasa wodna z Warszawy do Wielkich Jezior Mazurskich ma biec przez Kanał Żerański, Narew i Pisę. Będzie można ją pokonać motorówkami czy jachtami. Stanie się to możliwe po ukończeniu przygotowywanej właśnie inwestycji, polegającej na przystosowaniu tej trasy dla żeglugi.

Projekt i dokumentacja inwestycji mają być gotowe najpóźniej do 2023 roku.

O drodze wodnej Warszawa- Mazury przeczytasz również tu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz