ReklamaA1 - Piękny Brzeg

Miecz na jachcie - jak go obsługiwać?

Poradnikiporadniki żeglarskie18 lutego 2020, 14:44
Zwykle miecz jest schowany pod wodą - tutaj prawie już go widać :)
Zwykle miecz jest schowany pod wodą - tutaj prawie już go widać :) fot. Mazury24.eu

Po co na jachcie miecz? To pytanie może zadać tylko typowy „szczur lądowy”, który przypadkiem znalazł się na jachcie podczas rejsu. I gdzie też ten miecz się znajduje? Czy to w ogóle bezpieczne posiadać miecz na jachcie? Miecz jest niezwykle potrzebny na łodzi podczas rejsu mazurskimi jeziorami i warto wiedzieć jak go obsługiwać.

Czym jest miecz na jachcie?

Miecz nazywany dawniej też szwert lub szwerta to ruchomy płat nośny, element konstrukcyjny żaglowych jednostek pływających. Dzięki swoim własnościom hydrodynamicznym umożliwiający żeglugę kursami ostrymi. Zadaniem miecza jest ograniczanie znoszenia bocznego (dryfu) jednostki przy wietrze innym niż prosto z rufy.

Miecze są sztywnymi płetwami, wystającymi pionowo w dół (lub lekko do tyłu) z kadłuba jednostki. Wytwarza się je ze stali, aluminium, laminatów, drewna i innych materiałów, często dociążając je elementami ołowianymi lub żeliwnymi. Ich kształt i przekrój są zależne od technologii, materiału i przewidywanej szybkości żeglugi.

Miecze o małej smukłości (stosunku kwadratu wysokości do powierzchni) są skuteczniejsze przy bardzo niskiej szybkości (np. manewrowej), dla szybkich jachtów regatowych projektowane są bardzo smukłe miecze, o starannie dobranym profilu. Tańsze, lecz dużo mniej sprawne są miecze nieprofilowane, z płaskiej blachy lub płyty. Miecze są elementami ruchomymi, tzn. można je w razie potrzeby chować do wnętrza jednostki do skrzyni mieczowej, zmniejszając zanurzenie bądź opór czołowy przy kursach z wiatrem, stąd ich popularność na wodach śródlądowych.

Jak i kiedy obsługiwać miecz na jachcie?

Miecz jachtu opuszczamy i podnosimy ruchem płynnym. Fał miecza powinien być zawsze lekko napięty. Przy podejściu do płytkiej plaży – piaszczystej lub kamiennej należy obowiązkowo schować miecz. Płetwa sterowa musi być zawsze ustawiona pionowo. Nie może „leżeć na wodzie” – grozi to jej uszkodzeniu. Na rumplu każdego jachtu zamontowane są automatyczne knagi, tzw. zrywki. W te knagi należy ''mocować'' kontrafał płetwy sterowej.

Poza tym należy pamiętać, że niedopuszczalne jest cumowanie jachtu po osadzeniu go na plaży z kamienistym dnem jeziora.

Może to nie odkrycie :) ale wszystkie nasze jachty żaglowe dostępne w systemie rezerwacji Online posiadają sprawne miecze :) - Czarter Jachtów.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Hotel Tajty, masaże Tajskie

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club