ReklamaA1 - Gertis

Poradnik. Co powinniśmy wiedzieć o wchodzeniu na zamarznięte jeziora?

BieżącePoradnikizima26 stycznia 2021, 20:49Komentarzy: 1
Poradnik. Co powinniśmy wiedzieć o wchodzeniu na zamarznięte jeziora?

Zimą na Mazurach może być atrakcyjnie, a ta pora roku stwarza dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Jednym z nich są sporty zimowe oraz wykorzystanie zamarzniętych, mazurskich akwenów. Jak powinniśmy postępować, aby wspaniała zabawa nie przemieniła się w tragedię? O czym warto pamiętać nim wejdziemy na lód?

Wejście na zamarznięte jeziora mazurskie

Absolutnie najważniejszą sprawą jest sprawdzenie warunków panujących na zamarzniętych jeziorach oraz sprawdzenie grubości pokrywy lodowej i twardości lodu. Jeśli wybieramy się na taki akwen, koniecznie poinformujmy o tym kogoś bliskiego (gdzie idziemy, o której godzinie planujemy wrócić), a najlepiej nie idźmy sami, tylko w towarzystwie innych osób.

Podczas wyprawy na zamarznięte mazurskie jezioro, weźmy za sobą na wszelki wypadek długą linę i koniecznie telefon komórkowy, dzięki któremu będzie można w razie wypadku wezwać pomoc. Linę możemy wykorzystać do przywiązania się do drugiej osoby. Jeśli jedna wpadnie do przerębla, druga osoba będzie mogła ją wyciągnąć.

Warto również mieć na sobie kamizelkę ratunkową lub specjalny kombinezon, który zapobiegnie szybkiemu wychłodzeniu organizmu. Idąc po zamarzniętym akwenie warto mieć ze sobą specjalne kolce (można je kupić w sklepach wędkarskich). Pomogą nam one, w razie wypadku, wczołgać się na lód.

Chodzenie po zamarzniętym jeziorze mazurskim

Idąc po zamarzniętym jeziorze, co jakiś czas należy uderzać kijem lub pierzchnią w lód. Jeśli zauważysz, że po uderzeniu lód zaczyna pękać lub trzeszczeć, natychmiast wycofaj się tą samą drogą.

Generalnie odradzamy wjazd samochodem na zamarznięte jeziora. Jednak, jeśli ktoś się na to zdecyduje, koniecznie należy być gotowym, aby pojazd szybko opuścić: nie zapinaj pasów bezpieczeństwa, koniecznie miej otwarte szyby w samochodzie.

Nie jedź samochodem pod mostami – tam lód zazwyczaj jest słaby i spękany. W tych miejscach często również występują prądy wodne, które mocno ograniczają przyrastanie pokrywy lodowej.

Jak postępować w przypadku zarwania lodu pod nami?

Stało się. Weszliśmy na zamarznięte jezioro, a wkrótce pod nami zarwał się lód i wpadliśmy do wody.

W tym wypadku absolutnie staraj się zachować spokój i nie wpadaj w panikę – to ważne. Opanuj nerwy. Oszczędzaj swoje siły na to, by wydostać się jak najszybciej z wody. Jeśli posiadasz ze sobą kolce, dzięki nim staraj się zaczepić o lód i wydostać z przerębla.

Dlatego właśnie tak ważne jest posiadanie kolców czy czekana. Lód jest śliski, nasze dłonie szybko marzną w lodowatej wodzie – bez kolców czy innego ostrego narzędzia wydostanie się z przerębla będzie niezwykle trudne czy często nawet niemożliwe.

Jeśli jesteś sam, postaraj się w wodzie zdjąć buty – pozbędziesz się zbędnych kilogramów i łatwiej utrzymasz się na powierzchni.

Jeżeli uda Ci się wydostać z wody, absolutnie nie wstawaj na lodzie – wolno i spokojnie przeczołgaj się w bezpieczne miejsce, najlepiej tą samą drogą, którą przyszedłeś w miejsce zarwania się lodu.

Natychmiast szukaj pomocy, aby się ogrzać oraz zmienić ubrania na suche – dlatego wybierając się na zamarznięte jeziora, warto w plecaku posiadać suche spodnie, skarpety i kurtkę lub gruby sweter.

W razie konieczności skontaktuj się z lekarzem.

Gdy jesteś świadkiem wypadku na jeziorze

W momencie, gdy zobaczysz, że pod kimś zarwał się lód na jeziorze, nie wpadaj w panikę i pod żadnym pozorem nie biegnij w stronę przerębla. Lód może być słaby i zarwie się również pod Tobą. Pierwsze co musisz zrobić, to natychmiast wezwij pomoc – pod numerem telefonu komórkowego 112. Dokładnie opisz miejsce wypadku (jakie jezioro, w którym miejscu od brzegu).

Jeśli to możliwe, postaraj się ofierze rzucić coś, czego może się złapać i wejść z powrotem na lód – lina, kurtka, gałąź, wiosło itp. Jeśli to się udało, pomóż ofierze wejść na lód. Staraj się utrzymać dystans abyście w dwójkę nie naciskali swoim ciężarem na lód w tym samym miejscu.

Nie podawaj ofierze alkoholu „na rozgrzewkę”. Jeśli posiadasz zapasowe ubrania, daj je poszkodowanemu, aby mógł się przebrać. Udajcie się w miejsce, gdzie będzie można wypić coś ciepłego i się ogrzać, tam oczekujcie na pomoc medyczną.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts