ReklamaA1 - AZS Wilkasy

Poradnik - co trzeba wiedzieć o silniku zaburtowym?

Poradnikiporadniki żeglarskie7 lutego 2021, 14:43
Poradnik - co trzeba wiedzieć o silniku zaburtowym?
Silnik zaburtowy zamontowany na jachcie Antila 27 fot. 

Jest na wyposażeniu wielu jachtów i łodzi. Aby jednak go odpowiednio używać, należy wiedzieć jak to urządzenie obsługiwać oraz na co zwracać uwagę, by nie uszkodzić silnika zaburtowego.

Paliwo do silnika zaburtowego

Jeśli wypożyczymy łódź z silnikiem zaburtowym musimy wiedzieć, jaki to typ urządzenia. Od tego będzie zależało, w jaki sposób będziemy tankowali paliwo. Warto więc dowiedzieć się od właściciela czarterowanego jachtu jaki typ silnika mamy zamontowany.

 • Jeśli nasza wynajęta łódź jest wyposażona w silnik dwusuwowy to musimy zastosować mieszankę paliwową benzyny bezołowiowej (PB95) z olejem w stosunku 100/1. Jednak w starszych modelach silników proporcja ta może być inna, np. 50/1. Zalecane jest stosowanie olejów posiadających specyfikację TCW-3.
 • Natomiast do silników czterosuwowych możemy spokojnie zatankować benzynę bezołowiową PB95, bez dodatku oleju.

Uruchamianie silnika zaburtowego

Nim samodzielnie uruchomimy silnik zaburtowy na naszej wynajętej łodzi, zapytajmy właściciela jachtu w jaki sposób prawidłowo go uruchomić, eksploatować i wyłączać.

Poniżej natomiast prezentujemy opis sposobu uruchamiania i manewrowania silnikiem zaburtowym.

 • Najpierw należy założyć „zrywkę” pod przycisk stop (zazwyczaj jest to czerwony przycisk), następnie odkręcić odpowietrznik na korku zbiornika paliwa oraz kranik. W przypadku silników ze zbiornikiem zewnętrznym dodatkowo należy za pomocą ręcznej pompki zamieszczonej na linii paliwowej wtłoczyć paliwo do silnika. Jeśli silnik jest zimny, należy również włączyć ssanie i ustawić manetkę gazu na pozycji startowej – z reguły jest ona zaznaczona na manetce lub dźwigni zmiany gazu.
 • Koniecznie też sprawdźmy położenie dźwigni zmiany biegów. Powinna być ustawiona w pozycji neutralnej, czyli „na luzie”.
 • Teraz opuszczamy silnik do wody. Ważna uwaga – nie odpalamy silnika zaburtowego, gdy ten nie jest zanurzony w wodzie. Może to bowiem doprowadzić do jego zatarcia i uszkodzenia. Wyciągamy delikatnie linkę ręcznego rozruchu do momentu wyczuwalnego oporu. Następnie gwałtownym szarpnięciem uruchomiamy silnik. Kiedy zapali i zacznie pracować, wyłączamy ssanie i zmniejszamy jego obroty.
 • Warto pamiętać, że przy silnikach dwusuwowych tylko pierwsze pociągnięcie linką robimy z włączonym ssaniem. Przy następnych już je wyłączamy by nie zalać naszego silnika.
 • Po uruchomieniu silnika koniecznie sprawdźmy czy z silnika wydobywa się woda z układu chłodzącego przez kontrolny wylot. Musimy zaobserwować wypływającą wodę z górnej części silnika. Jeżeli takiej sytuacji nie zaobserwujemy, natychmiast wyłączmy silnik – może to oznaczać, że nie mamy chłodzenia urządzenia i te może się zatrzeć.

Pamiętajmy, że silnik zaburtowy gasimy na biegu jałowym. Z reguły wystarczy nacisnąć przycisk stop lub przez wyjęcie tzw. „zrywki”. Po zgaszeniu silnika podnosimy go z wody i zakręcamy kranik i odpowietrznik.

Pływanie na silniku zaburtowym

Pływając na silniku zaburtowym pamiętajmy, że bieg do przodu lub do tyłu wrzucamy na wolnych obrotach. Przed zmianą biegu należy zmniejszyć obroty silnika do minimum, na chwilę wrzucić bieg jałowy „na luz”. Dopiero po chwili, nie od razu, wrzucamy kolejny bieg do przodu lub do tyłu.

Manewrując w porcie starajmy się nie używać gazu. Silniki zaburtowe są z reguły dopasowane do wielkości jachtów, więc spokojnie możemy wykonywać manewry na silniku, z wrzuconym biegiem bez potrzeby dodawania gazu. Nie należy się spieszyć i manipulować gazem. Prędkość w takiej sytuacji jacht osiąga po chwili i zapewni nam spokojne manewrowanie.

Manewrując jachtem w porcie, można pomóc sobie sterować silnikiem – należy wówczas poluzować śruby stabilizującej kolumnę silnika. Uważajmy także aby śruba silnika nie uderzyła w podwodne przeszkody lub płetwę sterową. Dlatego pływając na silniku opuśćmy płetwę całkowicie.

Pamiętajmy także, aby płynąc jachtem na silniku mieć opuszczony, chociaż częściowo miecz. To zapewni sterowność naszej łodzi.

Sprawdź również nasze inne poradniki i... zarezerwuj jacht Online w naszym systemie Online - czarter jachtów.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Tło Dla Mew - domki

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato