ReklamaA1 - Gertis

Poradnik - Kto może prowadzić jacht?

Poradnikiporadniki żeglarskie9 czerwca 2019, 0:00
Poradnik - Kto może prowadzić jacht?

Decyzja podjęta – ruszamy w rejs jachtem mazurskimi jeziorami. Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia jednak sprawa: czy sami możemy prowadzić łódź (jakie wówczas musimy mieć dokumenty i uprawnienia?) czy lepiej zdecydować się na wynajęcie sternika jachtowego

Przed rozpoczęciem rejsu warto rozważyć opcję czy sami chcemy prowadzić wynajęty jacht czy wolimy zaangażować doświadczonego sternika, który nie tylko zapewni nam komfort i spokój żeglugi to jeszcze będzie pełnił rolę lokalnego przewodnika po mazurskich jeziorach i okolicznych atrakcjach.

Jeśli potrafimy żeglować i chcemy sami prowadzić łódź, musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli nie posiadamy odpowiednich, poświadczonych egzaminami uprawnień nie wynajmiemy każdej łodzi jaka nam się spodoba.

Jaki jacht bez uprawnień?

W obecnej sytuacji prawnej osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień mogą żeglować jednostkami mniejszymi: jachtem żaglowym o długości całkowitej nieprzekraczającej 7,5 m. Można także pływać na jachcie motorowym o mocy silnika do 75 kW oraz długości kadłuba do 13 m. Takie łodzie muszą mieć jednak ograniczenie konstrukcyjne prędkości maksymalnej do 15 km/h.

Jacht żaglowy może być wyposażony w silnik pomocniczy (spalinowy, elektryczny czy hydrauliczny) o dowolnej mocy.

Możemy również bez żadnych uprawnień wynająć łódź kabinową bez żagli, z napędem silnikowym

W takim wypadku możemy więc w rejs ruszyć sami i nie wynajmować sternika – oczywiście jeśli mamy konieczną wiedzę, praktykę i czujemy się na siłach. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z powyższych ograniczeń jeśli chodzi o jednostki, które możemy wynająć.

Jeśli jednak chcemy płynąć w rejs większymi jednostkami lub z większą mocą silnika spalinowego powinniśmy posiadać patent nadany przez Polski Związek Żeglarski (PZŻ) lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMWiNW).

Od 2008 roku obowiązuje następujące stopnie żeglarskie: żeglarz jachtowy, sternik jachtowy, jachtowy sternik morski i kapitan jachtowy.

Jeśli posiadamy uprawnienia żeglarza jachtowego to możemy prowadzić na wodach śródlądowych rekreacyjny jacht żaglowy bez ograniczenia pod względem powierzchni żagla czy długości kadłuba.

Posiadając wyższe stopnie mamy również uprawnienia do żeglugi po wodach morskich. Warto wiedzieć, że żeglarz jachtowy może także prowadzić po wodach morskich jachty żaglowe bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości całkowitej do 8,5 m, ale tylko w strefie 2 Mm od brzegu i to wyłącznie w porze dziennej.

Przed realizacją upragnionego rejsu po mazurskich jeziorach warto jednak zdobyć odpowiednie uprawnienia

Aby je uzyskać wystarczy odbyć szkolenie i zdać egzamin. Kursy są stacjonarne – np. obozy żeglarskie, wędrowne – rozmaite rejsy oraz weekendowe. Takie kursy trwają przeważnie około dwóch tygodni. Szkolenia organizowane są przez prywatne firmy zatrudniające uprawnionych instruktorów. Egzamin jest podzielony na dwa etapy - teoretyczny i praktyczny.

Jeśli decydujemy się na samodzielne prowadzenie niewielkiego jachtu powinniśmy znać kilka zasad postępowania na mazurskich jeziorach – czyli o prawie drogi. Pozwoli to nam uniknąć niebezpiecznych zdarzeń.

Przede wszystkim ważna jest zasada, że jednostka z napędem mechanicznym ustępuje drogi jednostce żaglowej. Czyli jacht żaglowy płynący na silniku, nawet jeśli ma postawione żagle, jest zgodnie z prawem drogi traktowany jako jednostka o napędzie silnikowym. Przepis ten nie ma jednak zastosowania podczas spotkań ze statkami manewrującymi w kanale, które, z zasady, najlepiej omijać z daleka.

Warto też wiedzieć, że jacht idący lewym halsem ustępuje drogi jachtowi idącemu prawym halsem, który musi utrzymać ten hals. Jednostki płynące kursem zbieżnym mijają się lewymi burtami. Prawo drogi ma łódź zawietrzna – jeżeli jacht nawietrzny podpłynie zbyt blisko zasłoni zawietrznemu wiatr uniemożliwiając manewrowanie. Stąd jednostka wykonuje manewr wyprzedzania tak, aby nie zmuszać wyprzedzanej łodzi do niezamierzonych manewrów.

Ważne do zapamiętania: bom jest po prawej stronie, a więc żeglujesz lewym halsem – ustępujesz drogi; bom jest po lewej stronie (żeglujesz prawym halsem) – masz pierwszeństwo, choć jest wyjątek od tej reguły, o tym jednak w innym poradniku :)

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts