ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Poradnik - pierwsza pomoc tonącemu

Poradnik - pierwsza pomoc tonącemu

Wybierając się na rejs mazurskimi jeziorami musimy zdawać sobie sprawę, że obcujemy z bardzo niebezpiecznym żywiołem – wodą. Dlatego musimy być przygotowani nie tylko na wspaniałe, pełne słońca i radości przygody na Mazurach ale również na niespodziewane sytuacje

Mazury to wspaniały region, gdzie aktywny wypoczynek na wodzie, na jachcie łączy się z możliwości podziwiania piękna mazurskiej przyrody i licznych zabytków zlokalizowanych w turystycznych mazurskich wioskach i miasteczkach. To również wiele wspaniałych atrakcji dla dzieci i dorosłych – liczne porty, ekskluzywne mariny, hotele, pensjonaty oraz żeglarskie tawerny.

Żeglując po mazurskich akwenach można pasjonująco spędzić wolny czas i naładować „swoje akumulatory” na całą resztę roku.

Musimy jednak pamiętać o tym, że obcujemy z bardzo niebezpiecznych żywiołem jakim jest woda. Codziennie w czasie sezonu urlopowego media lokalne pełne są doniesień o wywróceniach jachtów, silnych szkwałach i utonięciach osób. Musimy więc być przygotowani na to, że w czasie rejsu mazurskimi jeziorami natrafimy na sytuację kryzysową – człowieka za burtą w wodzie lub topiącego się w jeziorze.

Musimy wiedzieć, jak należy im natychmiast udzielić pomocy.
To może spotkać również osobę nam najbliższą!

Wbrew pozorom nie wszystkie osoby tonące nie potrafią pływać. Może być tak, że wpływ ma tu spożyty alkohol, silny prąd jeziora, opadnięcie z sił czy inne dolegliwości – jak np. skurcze.

Bardzo często wydaje nam się, że osoba tonąca rozpaczliwie krzyczy, uderza rękami w wodę, szamocze się. Tak jednak często nie jest. Tonący dusi się i krztusi wodą. Do tragedii dochodzi w milczeniu. Musimy wiedzieć co nas powinno zaniepokoić gdy płyniemy mazurskimi jeziorami lub wypoczywamy na brzegu akwenu wodnego.

Należy zwrócić uwagę na bardzo istotne elementy w zachowaniu się osób będących w wodzie: głowa w wodzie, przechylona do tyłu i otwarte usta na poziomie lustra wody, szklane oczy i puste spojrzenie lub zamknięte oczy, włosy opadające na czoło lub oczy, nogi nie pracują, pozycja pionowa, gwałtowne łapanie powietrza, nieudane próby płynięcia w określonym kierunku (osoba próbuje płynąć, ale stoi w miejscu), próby płynięcia na plecach.

Jeśli zauważymy osobę, która zachowuje się w podany powyżej sposób należy bezwzględnie i jak najszybciej udzielić jej pomocy.

Nie ratujemy jeśli nie czujemy się na siłach!

Teraz bardzo ważna rzecz – jeśli sami nie czujemy się na siłach aby takiej pomocy udzielić, bądź nie potrafimy tego robić, nie zbliżajmy się do tonących. Raczej nie ma też szans aby tonący sam złapał się rzuconego koła ratunkowego czy podpłynął do niego. Nie podpływamy do niego, nie podajemy ręki, nie próbujemy pomóc. Należy za to jak najszybciej wezwać innych ludzi na ratunek. Zaalarmować służby ratownicze, jeśli takie osoby są w pobliżu. Natychmiast wezwać karetkę pogotowia.

Po wydobyciu tonącego na brzeg należy sprawdzić czy jest przytomny – potrząsnąć za ramiona, zadać pytania, sprawdzić czy jest z nią kontakt.

Jeśli nie, należy wówczas jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe i przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy. Udrażniamy drogi oddechowe i sprawdzamy oddech poszkodowanego (zasada „słyszę, widzę, czuję”).

Jeśli nie stwierdzimy u tonącego oddechu należy jak najszybciej rozpocząć resuscytację krążeniowo- oddechową. Zaczynamy od 5 oddechów ratunkowych. To ważne u ofiar tonięcia, ponieważ bardzo prawdopodobne, że zatrzymanie krążenia jest skutkiem zatrzymania oddechu przez zachłyśnięcie.

Następnie prowadzimy resuscytacje w stosunku 30 uciśnięć klatki piersiowej do 2 wdechów do przyjazdu służb ratunkowych i przekazania poszkodowanego.

Jeżeli oddech wrócił do normy należy ułożyć ofiarę w pozycji bocznej ustalonej, żeby nie dopuścić do zachłyśnięcia się wymiotami

Należy również okryć poszkodowanego czymś ciepłym (kocem, bluzą, kocem termicznym), ponieważ mokry będzie szybko tracił ciepło.

Kilka ważnych zasad bezpiecznego wypoczynku

 • kąpiemy się tylko w takich rejonach mazurskich jezior, gdzie znajdują się miejsca do tego wyznaczone – najlepiej strzeżone przez ratowników kąpieliska,
 • skoki do wody oddajemy tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
 • jeśli zdarzy nam się nagle wpadnięcie do wody (z pomostu czy jachtu) należy od razu zatkać dłonią nos i usta by uniknąć zachłyśnięcia wodą,
 • jeśli podczas pływania w mazurskich jeziorach złapie nas nagle skurcz nie należy panikować – tylko starać się wyprostować nogę i naciągnąć mięśnie by skurcz przeszedł.

Tu należy wzywać pomocy – ważne numery

 • MOPR szlak WJM tel. 984
 • WOPR - 601 100 100 lub 112 (dyspozytor przekieruje cię do odpowiednich jednostek wodnego pogotowia działających w okolicy)
 • Pogotowie – 999
ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine