ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Skutery na mazurskich jeziorach stwarzają zagrożenie. Policja reaguje…profilaktyką

Bieżące6 czerwca 2023, 5:00Komentarzy: 3
Skutery na mazurskich jeziorach stwarzają zagrożenie. Policja reaguje…profilaktyką
 fot. KPP Giżycko.

Niejednokrotnie w naszych publikacjach na temat ruchu na mazurskich akwenach informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach, za które odpowiadają sternicy skuterów wodnych. Policja w Giżycku spotkała się ostatni z miłośnikami tych pojazdów.

Teren powiatu giżyckiego obfituje w piękne jeziora, plaże jak i lasy. Dlatego też każdego roku teren tego powiatu odwiedza wielu turystów, którzy chętnie korzystają z odpoczynku i relaksu - w szczególności na wodzie.

Giżycko i okolice odwiedzają osoby, które pierwszy raz wsiadają za stery jak i doświadczeni miłośnicy sportów wodnych, m.in. korzystających ze skuterów wodnych. Niektórzy z nich niejednokrotnie swoim brawurowym zachowaniem stwarzają zagrożenie życia i zdrowia swojego jak i innych odpoczywających. Te negatywne zachowania to m.in. wytwarzanie fal w miejscach objętych zakazem, przepływanie z dużą prędkością obok mniejszych jednostek pływających, jak łódki czy rowery wodne.

Dlatego też jeszcze przed pełnym rozpoczęciem sezonu na wodzie policyjni wodniacy skupiają się na edukacji. Tym razem spotkali się z grupą osób pływających skuterami wodnymi.

Podczas spotkania miłośnicy tych jednostek pływających sami przyznali, że niektórzy faktycznie stwarzają zagrożenie poprzez nadmierną prędkość, tzw. falowanie - wytwarzanie fal w miejscu niedozwolonym, co w rzeczywistości stwarza poważne zagrożenie na wodzie. Policyjny wodniak przede wszystkim mówił o rozsądku, znajomości przepisów jakie obowiązują na wodzie, jak i posiadaniu odpowiednich uprawnień, czy też zachowaniu trzeźwości podczas sterowania wszelkimi jednostkami pływającymi. Policjanci już teraz apelują o zachowanie rozsądku na wodzie.

Dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja. Brak znajomości przepisów może prowadzić do tragedii na wodzie. Niejednokrotnie policyjni wodniacy ujawniali nietrzeźwych sterników, jak i osoby pływające skuterami wodnymi, które swoim zachowaniem na wodzie zagrażały bezpieczeństwu.

- Bezpieczeństwo na wodzie jest bardzo ważne dla giżyckich policyjnych wodniaków. Jak co roku w sezonie letnim wypływają oni na wody powiatu giżyckiego, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym ten region. W sytuacjach rażącego naruszenia przepisów na wodzie i stwarzania zagrożenia przez osoby pływające wszelkimi jednostkami pływającymi, wyciągają wobec nich konsekwencje. Funkcjonariusze prowadzą też działania profilaktyczno-edukacyjne, podczas których skupiają się na przekazaniu fanom sportów wodnych dawki wiedzy na temat bezpiecznego zachowania się na wodzie – informuje policja w Giżycku.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ognisty Ptak wieczór z winem

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Stanica Wodna Kietlice 2021
ReklamaA2 - Odysseya Yachts