ReklamaA1 - Sylwester Stranda

To trzeba zobaczyć. Szlak rzeką Krutynią na archiwalnych zdjęciach

BieżąceHistoria19 listopada 2022, 9:22
To trzeba zobaczyć. Szlak rzeką Krutynią na archiwalnych zdjęciach

Szlak kajakowy rzeki Krutyni to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych tras wodnych nie tylko Polski, ale i Europy. Nic więc w tym dziwnego, że spotkamy tu wielu kajakarzy-obcokrajowców. Z tej urokliwej trasy wodnej korzystano już przed 1945 r., i pokazujemy to na archiwalnych zdjęciach.

Szlak kajakowy rzeki Krutyni został nagrodzony wyróżnieniem wojewódzkim na Najlepszy Produkt Turystyczny Warmii i Mazur, a ukoronowaniem starań administratora szlaku Mazury PTTK sp. z o.o było otrzymanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej na Turystyczny Produkt Roku 2009.

Trasa prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlakiem Krutyni pływał w latach 50 - 70 XX wieku Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Sam szlak kajakowy zmienia swój charakter. W Puszczy Piskiej stanowi płytki, ale wartki strumień, przechodząc w nizinną rzeczkę. Na jeziorach zaś można natknąć się na fale i wiatr. Przygód na pewno nie zabraknie.

Na pokonanie całego 116 - kilometrowego szlaku Krutyni potrzeba około 9 dni. Warto więc to wziąć pod uwagę przy planowaniu wyprawy.

Do dyspozycji kajakarzy na całym szlaku wodnym są stanice wodne (rozlokowane co około 13 km). Przenocować można w licznych ośrodkach wypoczynkowych, gospodarstwach agroturystycznych – niestety jest ich niewiele, pensjonatach. Natrafimy nawet na kilka hoteli. Miłośnicy zbliżenia z mazurską naturą mogą również zaplanować nocleg na wielu polach namiotowych.

Na szlaku trzeba też uważać. Ponieważ kłopoty mogą sprawiać wysokie fale na niektórych jeziorach oraz nieliczne wypłycenia. Jednak ten szlak kajakowy ma kwalifikację jako „łatwy i bezpieczny” więc spokojnie można wybrać się na wyprawę razem z dziećmi. Będzie to dla nich niezwykła przygoda, gdy będą mogły spędzić kilka dni podczas kajakowej wyprawy.

Warto jednak ruszyć na taki spływ z kimś doświadczonym w pływaniu kajakami po jeziorach, ponieważ część szlaku wiedzie właśnie takimi akwenami.

Jeśli chodzi o spływ kajakowy rzeką Krutynią mamy do wybory kilka wariantów.

Kilkudniowe: najdłuższy odcinek: Zyndaki – Iznota lub bardziej dogodny odcinek: Sorkwity – Iznota (każdy z nich można przedłużyć o odcinki jeziorami na połunie do Rucianego Nidy lub na północ do Mikołajek lub Rynu).

Jednodniowe (kilkugodzinne): Babięcka Struga – od jez. Gant do Babięt, Spychowo – Zgon, Krutyń - Rosocha (lub Ukta), Ukta – Nowy most (lub dowolne z wybranych odcinków).

Popatrzcie na archiwalne zdjęcia rzeki Krutyni. Jak się okazuje, piękno i walory tej rzeki były już docenione wiele pokoleń temu. Nie trudno się temu dziwić. Dzisiaj, często ruch kajakowy w sezonie, przypomina tłok na Krupówkach w Zakopanem. Ciekawie więc jest wrócić do przeszłości i na starych zdjęciach zobaczyć spokój, niezadeptaną przyrodę i wolny nurt rzeki...

Zdjęcia powiększono za pomocą AI, wykadrowano, wyrównano kolorystykę, wyprostowano i usunięto dość sporo uszkodzeń na zdjęciach. Część materiałów pochodzi z pocztówek.

Szczegółowy opis szlaku: Spływ kajakowy rzeką Krutynią.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Saildecor

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaB2 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Ruciane Park