Reklama

Zrujnowany pałac w Notyście Wielkim na Mazurach

Bieżące4 marca 2022, 16:06Komentarzy: 1
Zrujnowany pałac w Notyście Wielkim na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Pałac w Notyście Wielki, należący do majętnych pruskich posiadaczy ziemskich, podzielił losy wielu podobnych obiektów na Mazurach po II wojnie światowej. Chociaż nie zrujnowały go działania zbrojne, to skali upadku dopełniły wieloletnie zaniedbania.

Większość takich pałacowych obiektów na Mazurach przekazywano po II wojnie światowej na siedziby Państwowych Gospodarstw Rolnych i na mieszkania osób tam zatrudnionych.

Pałac w Notyście Wielkim – niewiele o nim wiadomo – chyba jeden z nielicznych, prawie całkowicie zapomnianych pałaców na Mazurach.  
Pałac powstał na początku XX wieku. W 1907 r. natomiast Notyst Wielki i Notyst Dolny stanowiły jeden majątek o powierzchni 492,17 ha, którego właścicielami byli M. Enoch i A. Brunn. W majątku istniały: gorzelnia, młyn wodny i wiatrak, zajmowano się hodowlą koni i bydła.

Nie został zrujnowany podczas ostatniej wojny światowej, ale później Armia Czerwona najpierw zniszczyła ściany i dach, potem pałac został rozgrabiony przez żołnierzy i ludność. Po wojnie stał się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Pomieszczenia na poddaszu wykorzystywane były jako mieszkania komunalne dla pracowników. Piwnic natomiast używano jako miejsca odprowadzania ścieków sanitarnych z części nadziemnej.

Pod koniec XX w. zrujnowany pałac został kupiony przez prywatnego inwestora. Rozpoczęły się nawet prace modernizacyjne, które jednak zostały przerwane. Obiekt obecnie jest w takim stanie, jak pokazano na zdjęciach.

Po dawnym budynku pozostały tylko piwnice oraz stary park rozciągający się z tyłu, cała reszta została rozebrana ze względu na bardzo zły stan techniczny.

Pałac w Notyście znajduje się w okolicach Rynu, pomiędzy jeziorami Notyst i Ryńskie.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - DreamBoat

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
Reklama
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo