Młyn w Grodzkim MłynieMłyn w Grodzkim Młynie

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 3825

Młyn w Grodzkim Młynie „jak Fenix z popiołów”. Ponad 600-letni obiekt, który nadal spełnia swoje funkcje. Prawdopodobnie najstarszy w Poslce. Mowa tu o młynie w miejscowości o nazwie…Grodzki Młyn koło Reszla. Warto ten budynek obejrzeć ponieważ jest niesamowitym zabytkiem na Warmii (blisko Mazur), starszym niż niejeden zamek.

Pierwsze wzmianki o młynie w tej miejscowości pochodzą aż z XIV wieku. Nie jest jednak pewne czy nie istniał już dużo wcześniej. Od tej pory ten obiekt bez przerwy spełnia swoją funkcję do dziś, czyli mieli mąkę.

Jedynie zaraz po II wojnie światowej służył jako magazyn ale również zboża. To jeden z najstarszych młynów byłych Prus Wschodnich. Od XVII wieku młyn był własnością osób prywatnych. W 1898 r. drewniany młyn doszczętnie spłonął w pożarze, jednak został odbudowany w tym samym miejscu. Po odbudowie i dodatkowych inwestycjach młyn ten był największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Prusach Wschodnich. Kolejny pożar strawił obiekt w 1940 r. i ponownie młyn został odbudowany. Następna katastrofa to grabież wyposażenia młyna przez wojska radzickie w 1945 r. i zaprzestanie działalności. Młyn ten został więc przekształcony na magazyn zboża.

Obiekt ponownie zaczął służyć jako młyn w 1994 r. i znów w tym miejscu rozpoczęło się mielenie zboża. Olbrzymi, murowany budynek można zwiedzać po uprzednim kontakcie z właścicielami – z reguły jednak przyjmowane są zorganizowane wycieczki.

Młyn w Grodzkim Młynie

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy