jezioro Dobskiejezioro Dobskie

Jezioro na szlaku WJMJezioro objęte strefą ciszy
24 0 15983
powierzchniapowierzchnia
1776,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
7,90 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
22,50 m
długośćdługość
5,70 km
szerokośćszerokość
4,80 km
linia brzegowalinia brzegowa
32,30 km

Jezioro znajduje się w powiecie giżyckim i jest w całości objęte Programem Natura 2000. Jest to obszar specjalnej ochrony ptaków. Dobskie wchodzi w skład wielkiego kompleksu jeziora Mamry. Obowiązuje tu strefa ciszy, co oznacza, że nie można pływać na silniku spalinowym. Akwen ma kształt owalny ze znajdującymi się tu dwiema wyraźnymi zatokami - Pilwa i Rajcocha. Jezioro jest otoczone polami uprawnymi, łąkami i lasami. W większości brzegi nie zachęcają do cumowania łodzi.

Wymiary jeziora: powierzchnia jeziora wynosi 1776 ha, maksymalna głębokość to 22,5 m, zaś średnia głębokość - 7,9 m, długość jeziora 5,7 km, szerokość 4,8 km. Dno nie jest zbyt zróżnicowane. We wschodniej części zbiornika znajdują się duże skupiska głazów, żwiru i kamieni. Brzegi jeziora są wysokie i pagórkowate.

Na akwenie znajduje się wiele wysp: Wysoki Ostrów (Wyspa Kormoranów) stanowiąca miejsce lęgowe kormorana i czapli. Wyspa Gilma – znajdowało się tu kiedyś grodzisko Galindów i święty gaj, miejsce gdzie przeprowadzano pogańskie rytuały i oddawano cześć bogom. Lipka, Ilmy Wielkie, Wyspa Heleny i kilka mniejszych wysepek. Przybijanie do wysp jest zabronione.

Miejsce gdzie można zacumować łódź to zatoka Kąt Rajcocha i jej okolice. Znajduje się ona tuż za Cyplem Dziewiszewskim i jest naturalnym portem dla żeglarzy. Przystań żeglarska znajduje się w Radziejach. Większość brzegów jeziora jest niegościnna lub nawet niebezpieczna (głazowisko na Fuledzkim Rogu).

Miejscowości położone nad jeziorem to: Doba, Fuleda , Dziewiszewo, Pilwa, Jerzykowo, Radzieje, Łabapa. Znajdują się tu również trzy pola biwakowe. Natomiast brakuje ośrodków turystycznych.

Brzegi jeziora i wysp, porośnięte bogatą roślinnością, stanowią miejsce bytowania licznych gatunków ptaków wodnych. Znajdziemy tu takie gatunki jak: perkoz dwuczuby, rybitwa czarna, rybitwa zwyczajna, krzyżówka, czernica, głowienka, świstun, gągoł, łyska, tracz nurogęś, bąk, bączek i kureczka nakrapiana. Na Wysokim Ostrowie znajduje się duża kolonia kormorana czarnego oraz czapli. Jezioro Dobskie spełnia także ważną funkcję jako miejsce odpoczynku i żerowania ptaków podczas wiosennych i jesiennych wędrówek.

Ryby występujące w jeziorze: jaź, leszcz, miętus, okoń, sieja.

jezioro Dobskie - zdjęcie
+ 45 zdjęć
ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj
ReklamaA2 - Sailing Machine