Niedźwiedzi RógNiedźwiedzi Róg

Miejscowość na szlaku WJM
18 0 3980
Noclegi Noclegi Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia

Niedźwiedzi Róg – spokojny wypoczynek i sporty wodne. Miejscowość warta odwiedzenia ze względu na swoje walory turystyczne. W niedalekiej odległości od wsi znajduje się stanowisko archeologiczne związane z odkrytą osadą Prusów. Nazwa wsi nawiązuje do dawnych czasów, gdy polowano tu właśnie na niedźwiedzie.

Miejscowość położna jest malowniczo w północnej części Puszczy Piskiej, tuż przy południowym brzegiem jeziora Śniardwy. Na wysokim brzegu dawnej bindugi znajduje się doskonały punkt widokowy na ten akwen oraz na dwie wyspy: Pajęcza i Czarci Ostrów. Wieś to idealne miejsce na spokojny wypoczynek na łonie natury, w ciszy i spokoju oraz uprawiania sportów wodnych. Osada ceniona jest przez entuzjastów żeglarstwa po jeziorach mazurskich ze względu na znajdujący się tu port jachtowy.

Niedźwiedzi Róg to również miejscowość o ciekawej historii. Z osadą związana jest tragiczna ewakuacja ludności zimą 1944/1945 roku. Te wydarzenia przedstawił Tadeusz Willan w książce „Droga przez morze”. Ciekawostką jest fakt, że w pobliskim lesie znajduje się, odkryte przypadkiem, staropruskie stanowisko archeologiczne. Można je oglądać. Warto zobaczyć również zabytkowy cmentarz ewangelicki datowany na początek XIX wieku.

W samym środku osady rośnie pomnik przyrody, lipa drobnolistna o obwodzie 380 cm. Do Niedźwiedziego Rogu można dotrzeć urokliwą trasą rowerową z Mikołajek. We wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, które zapewniają noclegi oraz przystań jachtowa – port, gdzie mogą cumować jachty. Jest również pole namiotowe.

Niedźwiedzi Róg - zdjęcie
+ 26 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Ruciane Park