TałtyTałty

Miejscowość na szlaku WJM
14 0 5752
Noclegi Noclegi Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Wieś, która swoją nazwę zaczerpnęła od nazwy jeziora Tałty, nad którym leży. Sama nazwa nawiązuje do pruskiego lub litewskiego słowa „tauta” oznaczającego wysoki brzeg, wysoko położoną okolicę. Do Mikołajek z Tałt jest 5 km. Podobnie jak inne malownicze wsie w okolicach Mikołajek, tak i Tałty, to mały kurort, który żyje cały rok. 

Niemal w każdym domu / gospodarstwie można tu wynająć pokój, oprócz tego są pensjonaty i camping oferujący m.in. ogrodzone i strzeżone pole namiotowe, 60 miejsc na przyczepy i samochody campingowe, przystań. W Tałtach działa Baza Tałty, która od ponad 60 lat szkoli zarówno najmłodszych, jak i tych starszych żeglarzy. Na długiej liście wychowanków Bazy znajdują się mistrzowie sportów wodnych, między innymi członkowie żeglarskiej kadry narodowej. W Bazie jest ekomarina, można tu wynająć domek campingowy, jest bar. 

Właściciele kwater zlokalizowanych nad jeziorem mają własne pomosty, przy których można cumować, często udostępniają gościom leżaki, czy sprzęt pływający (rowery wodne, kajaki, łodzie wiosłowe). Jest tu ciszej i spokojniej, niż w Mikołajkach ale na odpoczynek w samotności nie możemy w Tałtach liczyć. Bardzo malownicze miejsce, miłośnicy architektury mogą tu znaleźć tradycyjne mazurskie zabudowania.

Tałty - zdjęcie
+ 41 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe