ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Chrońmy środowisko naturalne Mazur

Chrońmy środowisko naturalne Mazur
Od nas samych zależy jak długo będziemy cieszyć się takimi Mazurami fot. 

Mazury są pięknym i jeszcze w wielu miejscach dzikim regionem, gdzie można znaleźć ciszę, spokój i samotność – jednocześnie podziwiając piękno przyrody. Jednak każdy z nas musi sobie zdawać sprawę, że o środowisko naturalne Mazur każdy z nas musi dbać.

Znane hasło „Mazury Cud Natury” jest jak najbardziej prawdziwe. Imponujące jeziora, przepiękne lasy, wzniesienia, pagórki, dziko żyjące zwierzęta, wiele wspaniałych zabytków.

To wszystko tworzy niesamowite miejsce, które urzeka wielu z nas. To zaś również nakłada na nas duży obowiązek – dbałości o ten skrawek ziemi.

Mazury z roku na rok przeżywają coraz większe oblężenie turystów. Niestety często po turystach pozostają niezbyt miłe „pamiątki” w postaci śmieci, odpadów, fekaliów. W ten obraz zanieczyszczania Mazur mają również wkład mieszkańcy regionu.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas dbał o środowisko naturalne Mazur.

Jak to możemy zadbać o Mazury?

 • Ważne są nawet najmniejsze rzeczy – nawet najmniejszy papierek wyrzucajmy do koszy na śmieci. Jeśli ich nie ma, zabierzmy śmieci ze sobą i poszukajmy najbliższego pojemnika na odpady.
 • W żadnym wypadku nie należy opróżniać chemicznych toalet z jachtów do wód mazurskich jezior. W wielu portach znajdziemy specjalnego do tego przeznaczone pompy.
 • Jeżeli myjemy nasz jacht, stosujmy detergenty oszczędnie i uważajmy, aby ich nadmiar nie przenikał do środowiska naturalnego. Idealnie będzie, jeśli zastosujemy do tego środki czyszczące, które są neutralne dla przyrody.
 • Wybierając się na wycieczkę po mazurskich lasach czy też wypływając jachtem w rejs, nie wyrzucajmy puszek, butelek, opakowań, niedopałków papierosów, gdzie popadnie lub do wody. Zaopatrzmy się w worki foliowe, które będziemy mogli wyrzucić do miejsc do tego przeznaczonych.
 • Jeśli musimy uzupełnić paliwo w silniku naszej łodzi, róbmy to tak, aby nie wylewać paliwa do jeziora. Jeżeli nie ma takiej konieczności, nie używajmy zbyt często silników przyczepnych.
 • Pamiętajmy, że umywalki zainstalowane w jachtach mają swoje odpływy za burtą łodzi. Dlatego nie jest najlepszym pomysłem, aby zmywać naczynia środkami chemicznymi na jachcie. Można to zrobić w wyznaczonych do tego miejscach w porcie.

Pamiętajmy, o środowisko naturalne Mazur musi dbać każdy z nas. Nawet mały gest, jak niewyrzucanie papierka gdziekolwiek, puszek za burtę czy nie zmywania naczyń na jachcie dokłada kolejną, ważną cegiełkę do ochrony piękna mazurskiej przyrody.

W naszym systemie rezerwacji czarterów Online posiadamy oferty Armatorów nie tylko rzetelnych ale również dbających o środowisko - zobacz oferty czarteru.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew