ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Co robić w sytuacji uszkodzenia jachtu podczas rejsu mazurskimi jeziorami?

Poradnikiporadniki motorowodneporadniki żeglarskie21 stycznia 2021, 15:17Komentarzy: 1
Co robić w sytuacji uszkodzenia jachtu podczas rejsu mazurskimi jeziorami?

Ruszamy w rejs po mazurskich jeziorach, wszystko już dopięte na przysłowiowy „ostatni guzik”, zapakowaliśmy wszystkie potrzebne nam rzeczy na łódź. Możemy ruszać? Nie do końca – ustalmy jeszcze z właścicielem czarterowanego jachtu jak postępować w sprawie kolizji z inną jednostką czy uszkodzenia jachtu w porcie lub poza nim.

Na Mazurach pojawia się coraz więcej jachtów luksusowych, drogich jednostek przeznaczonych głównie do czarteru. Jeśli wynajmujemy taką łódź, miejmy świadomość jej ceny oraz faktu, że ewentualne uszkodzenia z pewnością odbiją się finansowo na właścicielu jednostki. Dbajmy więc o wynajęty jacht jak o swoją własność i nie „szarżujmy” niepotrzebnie.

Przed wyruszeniem w rejs wyczarterowanym jachtem po mazurskich akwenach, sprawdźmy, czy łódź posiada wykupioną polisę casco. Dodatkowo ustalmy, jak mamy się zachować w sytuacji, gdy dojdzie do ewentualnej szkody.

Jak postępować w sytuacji, gdy dojdzie do szkody na mazurskich akwenach?

 1. Przede wszystkim zachowaj spokój i w pierwszej kolejności sprawdź, czy załoga jest bezpieczna. Zabezpiecz też łódź.
 2. Postaraj się zatrzymać sprawcę kolizji (jeśli doszło do niej nie z Twojej winy), jeśli to jest możliwe. Jeśli jednak uciekł z miejsca zdarzenia postaraj się zapisać nazwę łodzi, numer rejestracyjny jednostki, nazwę firmy czarterowej – jest z reguły na kadłubie. Jeśli jest taka możliwość, wykonaj zdjęcie łodzi sprawcy.
 3. Poinformuj również od razu swoją firmę czarterową o zaistniałej sytuacji.
 4. Opisz dokładnie powstałą sytuację – jak do tego doszło, w jakim miejscu, w jakim czasie. Jeśli byli świadkowie tego wydarzenia, postarajmy się spisać ich dane osobowe oraz spisać oświadczenie o wypadku, pod którym świadkowie również złożą swoje podpisy.
 5. Jeśli sprawca wypadku nie oddalił się z miejsca zdarzenia, spiszmy jego dane osobowe i kontaktowe oraz oświadczenie w sprawie tego zdarzenia, pod którym sprawca wypadku powinien się podpisać.

Jeśli jednak wystąpią jakiekolwiek problemy (ucieczka sprawcy, sprawca pod wpływem alkoholu czy narkotyków) – natychmiast powiadom również najbliższą komendę powiatową policji. Warto przed rejsem spisać sobie telefony do okolicznych jednostek policji.

Jakie dokumenty będą potrzebne do rozliczenia szkody na jachcie?

 • dowód rejestracyjny łodzi,
 • faktura/ umowa zakupu łodzi,
 • opis zdarzenia sporządzony przez osobę prowadzącą łódź w chwili zdarzenia, w którym należy podać miejsce, datę, okoliczności i przyczynę powstania szkody,
 • patent osoby prowadzącej łódź w chwili zdarzenia,
 • oświadczenie świadków zdarzenia sporządzone na okoliczność zdarzenia (jeśli byli obecni),
 • kopię umowy czarterowej (jeśli łódź w chwili zdarzenia była w czarterze) oraz potwierdzenie zwrotu kaucji czarterującemu,
 • oświadczenie sprawcy szkody i podanie jego adresu e-mail,
 • dokładny opis uszkodzeń,
 • dokumentacja fotograficzna uszkodzeń,
 • sprecyzowane i udokumentowane roszczenie (rachunki za naprawę łodzi wraz ze specyfikacją wykonanych czynności i zużytych materiałów),
 • oświadczenie o możliwości rozliczenia podatku VAT.

Podsumowując – czarterując jacht na rejs po mazurskich jeziorach pamiętajmy, że to łódź, która jest dość kosztowną inwestycją dla armatora. Dbajmy więc szczególnie o jej stan techniczny, żeglujmy spokojnie, bez szarżowania i popisywania się. Uważajmy szczególnie podczas manewrów w porcie i podczas cumowania.

Jeśli już dojdzie do wypadku, zachowajmy spokój, w pierwszej kolejności sprawdźmy bezpieczeństwo naszej załogi oraz uszkodzenia łodzi. Jeśli sprawca się nie oddalił, spiszmy oświadczenie o przyczynach i przebiegu wypadku. Jeśli zaczyna się oddalać, spiszmy dane jego łodzi, zróbmy jej zdjęcie, ustalmy, czy są świadkowie zdarzenia. Poinformujmy również armatora jachtu o tym zdarzeniu.

Sam uszkodziłeś jacht? Nie ukrywaj tego

Jeśli za uszkodzenia jachtu odpowiadasz sam, nie ukrywaj tego przed Armatorem. Jachty są ubezpieczone, a większość usterek lub uszkodzeń można naprawić niewielkim kosztem. W najgorszym wypadku zostanie potrącona część kaucji lub zostanie ona zabezpieczona na poczet rozstrzygnięcia ubezpieczenia.

O niektórych usterkach możemy wiedzieć tylko my, Armator może ich nawet nie zauważyć. Mogą one jednak być powodem kolizji, większej awarii czy usterki podczas rejsu kolejnej załogi. To wpływa już na bezpieczeństwo kolejnych żeglarzy, a w przypadku zagrożenia lub utraty życia prowadzi do śledztwa, które i tak ustali sprawcę uszkodzeń.

Żeglarska etykieta to także uczciwość...

Szukasz sprawdzonych czarterów odpowiedzialnych i rzetelnych armatorów, zobacz nasze polecane oferty czarterów.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Nowy Harsz