ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Poradnik. Jak sprawdzić czy lód ma odpowiednią grubość?

BieżącePoradnikizima26 stycznia 2021, 20:54
Poradnik. Jak sprawdzić czy lód ma odpowiednią grubość?

Mazurskie, zamarznięte jeziora kuszą amatorów zimowych atrakcji sportowych. Jazda na bojerach, łyżwach, gra w hokeja czy chociażby połów ryb. To wszystko powoduje, że lodowa tafla na jeziorach może być fantastyczną rozrywką – jednakże pod warunkiem, że grubość pokrywy lodowej jest odpowiednia.

Jak sprawdzić czy grubość pokrywy lodowej jest odpowiednia?

Najprostszym sposobem jest zmierzenie grubości pokrywy lodowej.

Grubość loduwytrzymałość
5-7 cmutrzymuje pojedynczego człowieka, jednak chodzenie nie jest bezpieczne
10 cmprzy tej grubości lodu można ostrożnie zacząć wędkować
12 cmna lód można bezpieczne wjechać skuterem śnieżny, motorem czy bojerem
20-30 cmlód utrzyma samochód osobowy
30-38 cmtaka grubość lodu pozwala na wjazd na lód samochodom terenowym, vanem czy małym busem

Co warto wiedzieć o lodzie?

Lód szary lub śniegolód ma z reguły niższą wytrzymałość od lodu czarnego. Natomiast lód czarny na tych akwenach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymałość. Nowy, świeży lód jest mocniejszy od starego lodu. Śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą.

Zaspy śnieżne działają osłabiająco na narastanie lodu w miejscach ich występowania. Natomiast wiosną powodują powstawanie niebezpiecznych miejsc tzw. oparzelisk.

Wchodząc na zamarznięty akwen należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), powstające na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ciśnieniowe tworzą się zazwyczaj w tych samych miejscach, szczególnie tam gdzie na dnie jeziora istnieją jakieś przeszkody. Szklisty, przezroczysty lód wydaje się być bezpieczny, jednak sytuacja może ulec szybko zmianie. Zwłaszcza wówczas, gdy pod lód przedostaje się powietrze. Również silny wiatr może spowodować, że lód pęknie tworząc szczelinę.

Ujścia ścieków, jako źródła cieplejszej wody, zamarzają tylko przy bardzo niskich temperaturach. Mosty budowane zwykle w przewężeniach, w których występują prądy wodne, a także spore ilości ciepła wydzielonego przez pojazdy. Trzeba koniecznie wiedzieć, że woda w pobliżu tych obiektów zamarza źle, a lód z reguły kryje w sobie niemiłe niespodzianki.

Szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie na lód wiosną, gdy lód „szpilkuje”. Mimo, że jeszcze gruby, taki lód staje się niestety słaby.

Jak zamarzają jeziora?

To warto wiedzieć, jeśli chcemy w miarę bezpiecznie poruszać się po zamarzniętych mazurskich akwenach.

Jeziora zamarzają i odmarzają zawsze od brzegów. Te mniejsze akweny zamarzają niemal od razu w całości. Początkowo tworzy się cienka warstwa lodu, która potem przyrasta. Większe jeziora przeważnie zamarzają najpierw przy brzegu. Następnie przez kilka dni wiatr gromadzi kry, które potem przymarzają do siebie tworząc jednolitą i chropowatą taflę.

Na środku jeziora woda zamarza później przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu. Dlatego podczas spaceru po lodzie warto co jakiś czas sprawdzać jego grubość.

Musimy wiedzieć, że zawsze cieńszy lód będzie się znajdował w pobliżu ujść wszelkiego rodzaju kanałów, oczyszczalni ścieków i innych dopływów, a także w pobliżu źródeł (także podwodnych) pod mostami oraz w miejscach porośniętych roślinnością podwodną oraz trzciną.

Trzeba zdawać też sobie sprawę, że w ciągu sezonu zimowego pokrywa lodowa na mazurskich jeziorach zmienia się, w zależności od warunków pogodowych – często z dnia na dzień. Dlatego zawsze należy być czujnym, wchodząc na zamarznięty akwen.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - system czarterów