Poradnik - motorowodne Mazury - podsumowanie autora

13 kwietnia 2020, 1:43

Cały powyższy przewodnik był pisany z perspektywy motorowodniaka - skuterowca i to właśnie na skuterze wodnym przez lata eksplorowałem mazurskie akweny. To pozwoliło mi zajrzeć w miejsca do których nie da się dopłynąć dużym cruiserem czy hausbotem.

Przepłynięcie wszystkich jezior wzdłuż wytyczonego szlaku oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości, ponieważ są jeszcze na Mazurach miejsca, które każdy motorowodniak może odwiedzić. Dotyczy to takich akwenów jak Tyrkło na północ od Okartowa - bardzo malownicze, wąskie, rynnowe jezioro o pagórkowatych, zalesionych brzegach - zdecydowanie warte odwiedzenia. 

Bardziej ambitni na mniejszych jednostkach mogą zwiedzić szlak Sapiny z jeziorami Pozezdrze i Wilkus - przedzieranie się rzeką wśród lasów, czasem pomiędzy zwalonymi pniami drzew, wśród niemal dziewiczej przyrody ma swój niepowtarzalny urok. Podobnie jak zdobycie jeziora Pniewskiego lub Stręgielka do których prowadzą, wprawdzie wąskie i płytkie ale dające się pokonać na silniku, rzeczki.

Są też miejsca dostępne jedynie dla ekstremalnych eksploratorów, którzy gotowi są wyłączyć silnik, złapać za pagaj lub pobrodzić w wodzie, żeby przez wąskie, płytkie strugi przeprowadzić swój sprzęt na mało dostępne jeziorko, gdzieś na uboczu. Takie jak Grajewko, do którego dostępu broni piaszczysta łacha, leżąca na wejściu do dość szerokiego skądinąd kanału. Albo Jędzelek, który dostępny jest właściwie tylko wiosną, zanim wąska struga nie zarośnie bujną roślinnością. 

Albo Tuchlin, do którego dostępu broni około 200-metrowa wąska i płytka strużka między gęstymi trzcinami, a na dokładkę niski mostek (ok.1,5 m).

Możliwości jest niemal nieskończenie wiele, należy tylko pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi w naturalnym środowisku setek gatunków zamieszkujących jeziora. 


Jeśli możecie zapamiętajcie, zapiszcie, wydrukujcie lub dodajcie ten artykuł do ulubionych w waszej przeglądarce. Poniższe dane kontaktowe mogą Wam pomóc w razie problemów - na Mazurach nigdy nie jesteście sami!

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz