ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Poradnik - Przed wypłynięciem jachtem

Poradnikiporadniki żeglarskie9 czerwca 2019, 12:00
Poradnik - Przed wypłynięciem jachtem

Decyzja podjęta. Ten urlop chcecie spędzić na jachcie, żaglując mazurskimi jeziorami. Być może jest to spełnienie marzeń lub dawno odkładana pasja do zrealizowania. Jednak jak się przygotować do takiego przedsięwzięcia? O tym będzie niniejszy poradnik.

1. Jak płyniemy?

To zależy od tego czy potrafimy żeglować czy będzie to nasz pierwszy raz na jachcie. W tym drugim wypadku warto wynająć na czas rejsu doświadczonego skipera. Nie tylko poprowadzi wynajęty przez nas jacht bezpiecznie po mazurskich jeziorach ale jeszcze nauczy nas żeglugi. Ponieważ będziemy musieli mu pomóc w rejsie – to najlepsza z możliwych szkół żeglarskich. Od razu przechodzimy do praktyki. Jeśli chodzi o skipera musimy wiedzieć, że będziemy musieli mu zapewnić, oprócz wynagrodzenia również miejsce do spania i posiłki. Warto też wcześniej poznać budowę typowego jachtu i fachowe, żeglarskie nazewnictwo.

Jeśli nie mamy doświadczenia, wybierzmy spokojne akweny wodne i krótszą trasę. To pozwoli nam zapoznać się z warunkami panującymi na mazurskich jeziorach i sprawdzić czy żeglowanie to jest to co nas pasjonuje.

2. Wybór jachtu

Teraz czas na czarter jachtu. Od razu warto wiedzieć, że nie powinniśmy zwlekać do ostatniej chwili z wyborem naszej łodzi. Lepiej wcześniej, na spokojnie wytypować łódź i wpłacić zaliczkę niż później gorączkowo szukać jakichkolwiek ofert. Zadbajmy też aby łódź czekała na nas w porcie, gdzie jest parking strzeżony. Wtedy możemy bez obaw pozostawić również nasz samochód. Istnieje wiele firm czarterujących jachty – warto wybrać te najbardziej znane, które oferują nam wynajęcie jachtu w porcie z dogodnym dojazdem. Z reguły po wytypowaniu jachtu będziemy musieli wpłacić połowę kwoty. Drugą część zapłacimy na miejscu.

Bardzo często wymagana jest również wpłata pewnej kwoty finansowej, określonej przez firmę czarterującą, jako kaucję przy wynajęciu jachtu. Kaucja zostanie nam zwrócona przy oddaniu łodzi. Jacht powinien też posiadać ubezpieczenia – OC i CASCO.

3. Poznaj trasę i zaplanuj rejs dokładnie

Przede wszystkim przed wyruszeniem w rejs dokładnie zaplanuj trasę po jakiej będziesz płynąć. Poznaj dobrze akweny wodne, rozkład portów, zaplanuj do jakich portów chcesz zawinąć i przenocować. Sprawdź te porty, jakie panują tam warunki, zasady postoju, jaką posiadają infrastrukturę, toalety, media, stacje benzynowe, możliwość zrzucenia śmieci. Jakie dokładnie są koszty postoju, gdzie możemy cumować za darmo, a gdzie i ile trzeba będzie zapłacić. Lepiej poznać wszystkie szczegóły wcześniej niż później być niemile zaskoczonym.

Poznaj miejsca warte odwiedzin, jakie atrakcje turystyczne oferuje dany region, co będziecie chcieli zwiedzić – taki plan warto mieć przygotowany dużo wcześniej.

4. Pakowanie

Koronna zasada panująca podczas rejsu to pakowanie potrzebnych nam rzeczy w miękkie, nieprzemakalne torby. Nie zabieramy żadnych walizek! Miękkie torby łatwiej umieścimy w schowkach jachtu, łatwiej będzie nam je ułożyć. Natomiast w razie sytuacji nieprzewidzianych nie grozi nam, że nagle oberwiemy walizką w głowę. Bierzemy też tylko co będzie nam naprawdę niezbędne. Na jachcie nie mamy zbyt wiele miejsca.

5. Zapasy

Planując rejs po mazurskich jeziorach sprawdźmy też czy w miejscach, gdzie będziemy planowali postój są tawerny lub restauracje. Posiłki są przecież bardzo ważne i warto wiedzieć, gdzie i co możemy zjeść. Jeśli będziemy jednak chcieli gotować na jachcie lub spożywać posiłki przy ognisku lub grillu, zorganizujmy sobie odpowiednie zapasy. Sprawdźmy również czy na trasie naszego rejsu, tam gdzie będziemy organizowali postoje, znajdują się sklepy gdzie uzupełnimy nasze zapasy.

6. Dojazd do portu

Jeśli planujecie dojechać po jacht samochodem, wybierzcie taką firmę czarterową, która ma swoje miejsce postoju w porcie z dobrym dojazdem. Sprawdźcie czy w porcie będzie na nas czekał wygodny i bezpieczny parking. To ważne, ponieważ pozostawicie tu swój samochód na dłuższy czas. Warto też sprawdzić ceny za postój na parkingu. Sprawdźmy też czy w porcie czarterującym jest możliwość noclegu, być może będziemy musieli spędzić tu noc.

7. Przekazanie jachtu

Przy przekazaniu jachtu czarterowego powinniśmy mieć ograniczone zaufanie. Oznacza to, że powinniśmy dokładnie sprawdzić całą łódź, także pod kątem czystości. Tak abyśmy później po kimś nie musieli sprzątać śmieci. W obecności pracownika firmy czarterowej dokonajmy dokładnej inwentaryzacji jachtu. Dokonajmy również dokładnych oględzin stanu jachtu, również oglądając każdą rysę czy ewentualne wgniecenia, pęknięcia. Powinno to znaleźć się w protokole abyśmy później nie musieli zostać obciążeni kosztami napraw. Należy sprawdzić także stan lin, żagli oraz elektroniki pokładowej.

Zasada jest taka, że lepiej dokładnie wszystko sprawdzić przed ruszeniem w rejs niż później ponosić koszta napraw koniecznych nie z naszej winy.

Teraz już tylko wystarczy załatwić ostatnie formalności i odcumować od portu. Jeziora Mazurskie na pewno zagwarantują nam niezapomniane przeżycia i przygody.

Źródła:
https://www.jachting.com/blog/yachticcom/porady-dla-poczatkujacych-zeglarzy
https://www.globtourist.com/poradnik-zeglarski.html

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew