ReklamaA1 - Gertis

Spanie na jachcie - dobrze o tym wiedzieć

Poradnikiporadniki motorowodneporadniki żeglarskie20 sierpnia 2022, 10:07Komentarzy: 2
Spanie na jachcie - dobrze o tym wiedzieć

Ruszamy w rejs jachtem po mazurskich jeziorach. Taka decyzja zapadła i już ekscytujemy się możliwością swobodnej żeglugi po rozległych i przepięknych akwenach Mazur. Dodatkowym atutem będzie fakt, że możemy nocować na jachcie, nie w hotelach czy pensjonatach. Jak jednak do takiego nocowania się przygotować?

Spanie na jachcie podczas rejsu na Mazurach to nie tylko wspaniała przygoda, przepiękne widoki o zachodzie słońca czy jego wschodzie oraz panorama przepięknego, rozgwieżdżonego nieba nad głowami. Do tego przyjemne kołysanie wody, które wprost idealnie usypia. Także fakt, że możemy sami wybrać miejsce, gdzie będziemy nocowali. Poczuć bliskość przyrody, widok jeziora o poranku, zapach natury.

Pamiętajmy o kilku ważnych aspektach nocowania na jachcie

Przede wszystkim wszystko zależy od tego jaki jacht wybierzemy. Duże, droższe jednostki mają większą ilość osobnych sypialni (z reguły dwie lub trzy kabiny), często zamykanych – mamy więc odrobinę prywatności podczas odpoczynku. W kajucie możemy wykorzystać szafki i schowki na nasze rzeczy, pościel, śpiwór, koce, ubrania itp. Dodatkowo zawsze są wysuwane koje w messie. Możemy więc żeglować w większym gronie rodziny czy znajomych.

W mniejszych, tańszych jednostkach będziemy mieli jedną, wspólną przestrzeń pod pokładem do spania, z wysuwanymi kojami (łóżkami). Musimy więc pogodzić się z tym, że w takim wypadku rezygnujemy z własnej prywatności. Trzeba też pamiętać, aby po przebudzeniu schować pościel i wsunąć koję do schowka, aby mieć swobodę ruchu pod pokładem jachtu.

Planując rejs po mazurskich jeziorach, zaplanujcie również miejsca, gdzie będziecie chcieli nocować. Jeśli ważne są dla Was podstawowe wygody (prysznic, ubikacja, restauracja, możliwość zrobienia prania, podłączenia urządzeń do prądu) wybierzcie nocleg w porcie. Tam z reguły te podstawowe udogodnienia będą dostępne.

Jeśli lubimy samotność, jesteśmy samowystarczalni – możemy zatrzymać się na nocleg „na dziko”, przy brzegu jeziora. Wówczas należy pamiętać o odpowiednim przycumowaniu i zabezpieczeniu łodzi w nocy.

W dzień jest ciepło, nocą możemy zmarznąć

Nawet jeśli wybieramy się na rejs mazurskimi jeziorami latem, gdy temperatura w dzień jest bardzo wysoka, pamiętajmy, iż nocą może być już chłodniej (poza upalnymi nocami w środku sezonu). Jeśli to możliwe zabierzmy komplet pościeli (poduszka, kołdra, prześcieradło). Jeśli jesteśmy ograniczeni ilością rzeczy możliwych do zabrania, pamiętajmy o śpiworze i ciepłym ubraniu do spania. Sprawdźmy również czy wyczarterowany jacht posiada własne ogrzewanie – nocą na Mazurach naprawdę może być dość chłodno (zwłaszcza przed i po szczycie sezonu).

Bezpieczeństwo ponad wszystkim na mazurskich jeziorach

 • Jeśli decydujemy się na nocowanie na jachcie na mazurskich jeziorach dokładnie sprawdźmy również stan techniczny łodzi oraz wszystkich urządzeń na niej zainstalowanych. Jeśli wieczorem, przed snem chcemy spożyć alkohol w gronie rodziny czy znajomych, dobrze będzie, jeśli jedna osoba będzie trzeźwa i będzie czuwała nad naszym jachtem podczas noclegu.
 • Przed snem sprawdźmy również cumy i kotwice – czyli czy nasz jacht jest dobrze przymocowany do brzegu. Nawet jeśli wieczorem pogoda jest piękna, trzeba wiedzieć, że nocą warunki atmosferyczne mogą się znacznie zmienić.
 • Warto oczywiście na jachcie posiadać sprzęt ratunkowy i naładowany telefon komórkowy.

Środki przeciw owadom

Aby zabezpieczyć dzieci i siebie przed użądleniami owadów warto przed rejsem czy wyjściem na łono przyrody spryskać się środkami je odstraszającymi (są dostępne w aptekach) oraz w miarę możliwości zakładać ubiór zakrywający ręce i nogi – do tego przyda się również czapka z daszkiem o kryte obuwie. Sprawdzać butelki czy puszki z napojami – czy nie dostał się tam owad. Nie zbliżać się do ich gniazd. Małe dzieci, jeśli śpią na dworze, zabezpieczać specjalną siatką.

Idealnym produktem odstraszającym komary, muszki, kleszcze oraz inne owady jest preparat marki Mugga.

Rejs po Mazurach i nocowanie na łodzi może być wspaniałą przygodą, pod warunkiem, że priorytetowo potraktujemy sprawę naszego bezpieczeństwa oraz oczywiście nie będziemy marzli nocą. Sprawdzone jachty można zarezerwować w naszym systemie rezerwacji Online.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club