ReklamaA1 - AZS Wilkasy

Żeglowanie w trudnych warunkach po mazurskich jeziorach

Żeglowanie w trudnych warunkach po mazurskich jeziorach
Żeglowanie w trudnych i zmiennych warunkach wymaga ostrożności i... umiejętności fot. Piotr Rębiś

Niech Was nie zwiedzie widok zdjęcia, na którym zobaczymy białe żagle na mazurskich akwenach przy pięknej pogodzie i grzejącym słońcu. Pamiętajmy, że żeglując po jeziorach na Mazurach obcujemy z naturą, żywiołem, a nasza nieostrożność i zaniedbania mogą skończyć się dla nas bardzo źle.

Wystarczy posłuchać opowieści doświadczonych żeglarzy na Mazurach, aby na pewno natknąć się często na takie, gdzie wielu z nich zaskoczyła nagła zmiana warunków pogodowych.

Żeglując po mazurskich jeziorach zachowaj ostrożność

Kiedy jesteśmy na środku potężnego, mazurskich akwenu, a nagle niebo pociemnieje i zerwie się silny wiatr – jedno jest pewne – jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i swoją załogę. Musimy doskonale wiedzieć, co robić i robić to szybko i precyzyjnie.

Nie możemy bowiem liczyć na to, że szybko zjedziemy „na pobocze”, gdzieś się schronimy i przeczekamy burzę. Często nie będzie już czasu na ucieczkę, a nawet wezwanie pomocy mazurskich ratowników wodnych nie gwarantuje, że zjawią się natychmiast.

Co zrobić, aby przetrwać trudne warunki pogodowe?

Przed wszystkim obserwuj prognozy pogody – te krótko i długoterminowe. Uwzględnij te przewidywania pogodowe przed wyjściem z portu w rejs. Czasami lepiej przeczekać kilka godzin w bezpiecznym porcie niż zmagać się z burzą na środku jeziora.

 • Pamiętajmy bowiem, że chociaż jeziora na Mazurach to nie otwarte morze, jednak woda to żywioł i wielu żeglarzy nie wróciło już do mazurskich portów bezpiecznie.
 • Nawet jeśli żeglujemy przy pięknej pogodzie, sprawdzajmy prognozy na bieżąco i obserwujmy niebo nad nami.
 • Oprócz sprawdzenia prognoz pogody, sprawdźmy też naszą łódź przed wynajęciem. Oceńmy jej stan techniczny. Obejrzyjmy wszystkie urządzenia i przyrządy – czy działają prawidłowo. Zwróćmy szczególną uwagę na sprzęt ratowniczy (kamizelki, koła ratunkowe) zainstalowany na jachcie – czy jest sprawny i działa prawidłowo.
 • Przejrzyjmy dokładnie umowę wynajmu jachtu – czy w zapisach nie ma wzmianki, że zabrania się żeglowania powyżej 6 stopni w skali B. Ponieważ wtedy to My będziemy odpowiadali za ewentualne uszkodzenia łodzi powstałe w czasie burzy czy też jej zatonięcie.
 • Upewnijmy się, że każda osoba z załogi wie co robić na jachcie w czasie burzy i gdzie znajdują się kamizelki ratunkowe i koła ratunkowe oraz czy jest do nich szybki i łatwy dostęp.

Dodatkowo ważna zasada – jeśli nasz jacht jest mały, a załoga mało doświadczona – nie ryzykujmy. Jeśli widzimy ostrzeżenia o możliwej burzy, nie wychodźmy z portu. Jeśli w czasie rejsu otrzymamy taki alert pogodowy lub zauważymy ciemne chmury na horyzoncie, nie ryzykujmy dalszej żeglugi i ruszmy szybko w kierunku lądu, szukając dogodnego miejsca do cumowania przy brzegu czy spokojnej zatoczce.

Jak przygotować się do spotkania z burzą, gdy nie uciekniemy przed żywiołem?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę!

 • Jeśli łodzią kieruje doświadczony sternik, bezwzględnie należy słuchać jego poleceń. Załoga musi zejść do kokpitu jachtu i założyć kapoki – zawsze może nam grozić wywrotka jachtu. Jeśli załoga jest już w kokpicie, a chmura burzowa zbliża się nieuchronnie należy zrefować żagle, czyli zmniejszyć ich powierzchnię – im szybciej to zrobimy tym lepiej. Upewnijmy się również, że wszystkie przedmioty z pokładu zostały umieszczone w kokpicie.
 • Wszystkie jachty w miarę wzrostu siły wiatru stają się mocno nawietrzne. Dlatego refowanie żagli zacznijmy od grota. Jeżeli jacht wyposażony jest w dużą rolowaną genuę, a nie jesteśmy zmuszeni płynąć ostro na wiatr, to grot najlepiej zrzucić. Z genuą jest prościej, ponieważ praktycznie zawsze można ją zrolować.
 • Refowanie żagla przedniego (genua) przeprowadzamy w pełnym kursie z wyluzowanym do want grotem. Sternik powinien również uważać, aby nie doszło do przypadkowego zwrotu przez rufę.
 • Na jachtach turystycznych woda nie może wchodzić na zawietrzny półpokład, a zawietrzne wanty nie mogą być luźne.
 • Pamiętajmy też, że jacht mieczowy, nawet ciężki może się wywrócić.

Nawet w przypadku wywrotki – nie panikujmy. Wezwijmy pomoc i jeśli to możliwe, postarajmy się dotrzeć do brzegu. Jeśli jednak ten jest zbyt odległy to trzymajmy się – najdłużej jak to możliwe naszej łodzi w oczekiwaniu na pomoc. Mniejsze jednostki, te lżejsze możemy spróbować z pomocą załogi podnieść.

Jeśli szukacie sprawdzonych i bezpiecznych jachtów, poznajcie naszą ofertę czarterów Online w nowym systemie rezerwacji jachtów.

Zobaczcie nasz materiał video - lekcja pogody z Tadeuszem Sakowskim

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Kursy Bocianie Gniazdo