Poradnik - motorowodne Mazury - jezioro Mikołajskie

18 kwietnia 2020, 1:12

To jezioro, które jest całkowitym przeciwieństwem Ryńskiego jeśli chodzi o zagęszczenie ruchu turystycznego na wodzie. Wszystkiego tu jest więcej - portów, przystani, hoteli, pensjonatów, statków, żaglówek, luksusowych cruiserów i skuterów. A między tym wszystkim kręcą się kolorowe rowery wodne i małe łódki spacerowe dostępne bez patentu.

Mikołajki to taki modny kurort - mazurski odpowiednik Zakopanego czy Karpacza - i wielu uważa, że tu po prostu trzeba być. Ma to oczywiście dobre i złe strony. Za plus trzeba uznać rozbudowaną infrastrukturę portową, serwisową czy czarterową - okolica w sezonie żyje z wody i wodniaków.

Do minusów można z kolei zaliczyć tłok i związany z tym harmider, o ile ktoś szuka ciszy i spokoju w takim miejscu.

Samo jezioro łączy się z Tałtami w okolicy mostu kolejowego w Mikołajkach, następnie wąskim przesmykiem biegnie pod dwoma kolejnymi mostami w centrum Mikołajek, po czym skręca na wschód i rozlewa szerzej. Od początku aż do końca zabudowań na północnym brzegu, na wodzie obowiązuje ograniczenie prędkości i zakaz wytwarzania fali. Na tej części jeziora znajduje się jedyna wyspa tego akwenu i co ciekawe, jedyna aktualnie zabudowana na całym szlaku WJM.

Największe rozlewisko jest już poza Mikołajkami oraz poza wszelkimi ograniczeniami. Znajduje się tu oznakowana kardynałkami mielizna, a także kolejne na naszej drodze rozwidlenie szlaku - prosto, na wschód biegnie szlak główny, który poprzez cieśninę nazywaną Przeczką, wiedzie na Śniardwy, natomiast w kierunku południowym, na Bełdany, wiedzie szlak prowadzący do Rucianego-Nidy.

Przed dalszym rejsem należy pamiętać o uzupełnieniu zapasu paliwa, gdyż w Mikołajkach znajduje się ostatnia nawodna stacja paliw - dalej na południe trzeba liczyć na zapas z kanistrów.

Niestety, duży ruch w sezonie, zwłaszcza w weekendy, powoduje spore kolejki chętnych do tankowania, a zdarza się też, że paliwa zabraknie. Dlatego w tym czasie sugeruję tankować swoje mechaniczne rumaki przed śniadaniem ;)

Mikołajki to jedna wielka marina, przez którą przewijają się setki jachtów i tu nasuwa się kolejna kwestia związana z dbałością o czystość wody. Wcześniej pisałem o tym w kontekście odpadów biologicznych, teraz parę słów o chemii używanej na pokładach, która jest dużo groźniejsza dla ekosystemu. Mam tu na myśli detergenty stosowane do mycia naczyń w kambuzach (większość jachtów ma odpływy zlewowe bezpośrednio za burtę), środki do higieny (szampony, mydła, itp.), a także środki czystości stosowane do utrzymania klaru samych jachtów.

Wszelka chemia, nawet ta tzw. biodegradowalna, nie pozostaje bez wpływu na ekosystem. Nawet jeśli nie zatruwa wody bezpośrednio, to z czasem zalega na dnie, powodując jego zamulenie i przyczyniając się do procesu eutrofizacji.

Oczywiście ma to szczególne znaczenie w kontekście ilości jednostek pływających po jeziorach oraz nieustannego zwiększania się ich liczby, co akurat dość łatwo zaobserwować między innymi w portach na Mikołajskim. 

Poradnik - motorowodne Mazury - jezioro Mikołajskie
Poradnik - motorowodne Mazury - jezioro Mikołajskie

MAZURY PÓŁNOCNE 

             

KANAŁY

MAZURY POŁUDNIOWE

           

PODSUMOWANIE


Ważne numery telefonów na szlaku WJM

Jeśli możecie zapamiętajcie, zapiszcie, wydrukujcie lub dodajcie ten artykuł do ulubionych w waszej przeglądarce. Poniższe dane kontaktowe mogą Wam pomóc w razie problemów - na Mazurach nigdy nie jesteście sami!

Mam nadzieję, że powyższy przewodnik i zawarte w nim informacje będą pomocne, zachęcą i ułatwią poznawanie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wszystkim tym, którzy zanim poczują się odkrywcami, wędkarzami czy po prostu turystami, w pierwszej kolejności czują się sternikami. Stopy wody pod śrubą. Paweł Fejfer

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts