SWJM
głębokość
1,00 - 2,40 mcumowanie
kotwicacena
30 zł
1,00 - 2,40 mcumowanie
kotwicacena
30 zł
Port znajduje się w miejscowości Ryn, na północnym brzegu jez. Ryńskie. Do dyspozycji mamy pięknie zagospodarowaną linię brzegową po lewej stronie, miejsca dla cumowania statków pasażerskich. Jeśli chodzi o media to nie występują, dlatego to miejsce należy bardziej traktować jak postój na zakupy i uzupełnienie zapasów. Przystań znajduje się w północno-zachodniej części jeziora Ryńskiego, w centrum miasta. To miejsce to właściwie pomost rozciągnięty wzdłuż nabrzeża.
Port jest dedykowany żegludze pasażerskiej, która w sezonie wykonuje regularne rejsy. W porcie może stać kilka jednostek przy bocznej promenadzie (jej część należy do Ekomariny Giżycko). Cumowanie odbywa się za pomocą kotwicy lub longside'm. Do portu należy wpływać na podniesionym mieczu, ponieważ jest dość płytko - głębokość wody od 0,5 m do 1 m. Szeroka zatoka ułatwia dobijanie jachtem żaglowym. Nie ma problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. Już z daleka można stwierdzić gdzie będziemy mogli spokojnie przycumować.
Na miejscu mamy sporo zieleni, gdzie można spokojnie odpocząć. Służyć do tego mogą również zadaszone wiaty.
Po zacumowaniu warto udać się na spacer po tym niezwykle klimatycznym, spokojnym i historycznym mieście. Warto tu obejrzeć zamek krzyżacki z XIV wieku, w którym znajduje się ekskluzywny hotel oraz zabytkowy wiatrak typu Holenderskiego tak zwany „Holender”, który również jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Warto też zwrócić uwagę na Stary Młyn, w którym teraz mieści się Gościniec „Ryński Młyn” z regionalną restauracją, gdzie podawane są tutejsze specjały oraz sklepik z artykułami regionalnymi.
Spacerując po Rynie warto też rzucić okiem na ponad stuletnią wieżę ciśnień. Trzeba wiedzieć, że Ryn znany jest również z nietypowych zbiorów muzealnych. W Galerii „Pod imbrykiem” mamy możliwość zobaczenia ostatniej mazurskiej czarownicy, niegdyś zamurowanej tu żywcem.
Ryn znany jest również z wielu ciekawych wydarzeń - ryńska „Biesiada Oldtimerów”, czyli zlot starych żaglowców z regatami oraz koncertami szantowymi. Dla łasuchów godny uwagi będzie festyn kulinarny „Ryńskie smalcowanie z ogórczeniem”, na którym odbywają się występy artystyczne, pokazy kulinarne oraz oczywiście degustacja. Odbywa się również festiwal „Masuria”, na którym można oglądać turnieje oraz walki rycerskie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
zawsze możesz wziasc słuchawki na uszy i sluchac to co lubisz
zawsze możesz włączyć cos swojego :-)