głębokość
1,20 - 2,00 mcumowanie
long sidecena
10 zł / osoba
1,20 - 2,00 mcumowanie
long sidecena
10 zł / osoba
Pozedrze, Harsz 63
tel. 790 228 727 , 663 928 343
przejdź do wwwwiadomośćMapa googlePrzystań dostępna wyłącznie dla rezydentów
Cisza, spokój, czysta plaża i taka sama woda. Miejsce do cumowania przy pomostach oraz na namiot i ognisko. Tego często poszukują turyści i żeglarze na Mazurach. Taki klimat można jeszcze nadal znaleźć nad jeziorem Kirsajty.
Niewielka przystań znajduje się na południowym brzegu jeziora Kirsajty, położona jest na półwyspie łączącym Mamry z Darginem. Można tu cumować do drewnianych pomostów. Na żeglarzy czeka zielone miejsce, doskonałe do rozbicia namiotu czy urządzenia ogniska. Przede wszystkim zaś możliwość obcowania z dziką i piękną mazurską przyrodą, z dala od zgiełku turystycznych miejscowości. Choć jeśli komuś będzie tego „portowego” życia brakować, w ciągu kilkunastu minut może dotrzeć do atrakcyjnych turystycznie miejscowości.
Można tu również przenocować w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym.
Bliskość Sztynortu, kolebki mazurskich żeglarzy, sprawia że zaledwie w kilkanaście minut idąc spacerowym krokiem można znaleźć się w centrum żeglarskiego świata. Niedaleko znajduje się również Węgorzewo, które latem tętni swoim pełnym imprez życiem. Miłośnicy historii również znajdą w okolicy coś ciekawego. Całkiem blisko jest do Mamerek (kierunek na północ), gdzie znajdziemy dobrze zachowany kompleks bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej. Bunkry zachowane są w dobrym stanie i można je zwiedzać.
Bardziej na wschód natkniemy się na pozostałości dawnej, polowej i przede wszystkim tajemniczej kwatery szefa SS – Heinricha Himmlera, zwanych „czarnym szańcem”. Tam również można zwiedzić bunkry, choć te już zostały wysadzone przez Niemców. Atrakcją samą w sobie jest również jezioro Kirsajty. Nie jest to samodzielny akwen, tylko jeden z elementów kompleksu znanego pod wspólną nazwą Mamry.
Długość linii brzegowej to 8,6 km. Jest jeziorem średniej wielkości, średniej głębokości położonym między jeziorami Mamry Północne i Dargin. Brzegi prawie na całej długości są niskie, od Zachodu porośnięte lasem liściastym. Całe jezioro otacza zwarty pas roślinności wynurzonej. Jezioro posiada kilka niewielkich wysp. Pośrodku znajduje się wyspa Ostrowik, a przy zachodnim brzegu Wyspa Sidorkowa.
Wyspy te są niezbyt dostępne ze względu na swój podmokły charakter. Jezioro od strony południowej rozciąga się od Mostu Sztynorckiego (droga ze Sztynortu do Harszu), do cieśniny między półwyspem Kurka, a półwyspem Ostry Róg w części północnej.
Jezioro położone jest na szlaku żeglugi z Giżycka do Węgorzewa. Jezioro należy do I klasy czystości wody.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Miejsca zajęte przez wędkarzy. Brak sanitariatów. Jeżeli wybierzecie się na wycieczkę, to po powrocie możecie zastać zadeptaną łódkę. Tz. port zarośnięty, więc o pływaniu nie ma mowy. Ale z rana zapewnione budzenie przez wędkarzy wyruszających na ryby.
Podsumowując: płatne cumowanie na dziko i daleko do leśnego wychodka