Port Jachtowy Guzianka

Port Jachtowy Guzianka

Ruciane Nidajez. Bełdany
26 0
Zaloguj się
3341
głębokośćgłębokość
1,20 - 1,50 m
cumowanie cumowanie
boja, kotwica
cena cena
30 zł + 10 zł / osoba

Prąd Prąd Woda Woda Prysznic Prysznic 10 złWC WC Parking Parking Slip Slip Dźwig Dźwig 100 złZimowanie Zimowanie 100 złNocleg Nocleg Plaża Plaża Plac zabaw Plac zabaw Internet Internet Bar Bar Sklep Sklep 300 m
Miejsce z atrakcjami dla dzieci
elementy placu zabaw, kąpielisko, tenis ziemny, wypożyczalnia sprzętu

Port Guzianka posiada keje na wschodnim i północnym brzegu jeziora Bełdany. Jest jednym z trzech portów gdzie można zacumować i spokojnie następnego dnia pokonać śluzę. W porcie dostępne wszelkie media, plaża do kąpieli, kort tenisowy, plac zabaw. Sam port leży w obrębie dużego ośrodka, z którego zasobów też można korzystać: bar, kręgielnia i salon gier. Przystań jachtowa składa się z dwu części. Dostępne są dwa pomosty, jeden widoczny od strony jeziora, w części północnej oraz drugi w zatoczce, w części południowej, tuż przed śluzą Guzianka. Cumowanie odbywa się za pomocą bojek lub kotwic.

Strzeżony teren ośrodka zapewnia komfortowy spokój na czas postoju. Warto zostać tu dłużej i potraktować ten port jako bazę wypadową do pobliskich jezior. Usytuowanie Guzianki umożliwia podróż w najpiękniejsze miejsca Mazur i powrót do portu każdego dnia. Port jest wyposażony we wszystkie potrzebne do postoju jachtu media. Znajdziemy tu bazę turystyczną ośrodka, restaurację, wiatę grillową, zaplecze rozrywkowe i handlowe w Rucianem-Nidzie, serwis jachtów, bezpiecznie kąpielisko z plażą oraz rozległy plac zabaw dla dzieci.

Istnieje też możliwość wypożyczenia rowerów, sprzętu sportowego i wodnego.

Najważniejszą atrakcją tego miejsca jest na pewno sama śluza. Wybudowana w 1879 r. Początkowo wykonana z drewna. W 1899 r. zyskała ściany z cegieł i kamieni. Jest to śluza komorowa pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Rocznie śluzuje tu ponad 20 tysięcy jachtów. Traktowana jest jako atrakcja turystyczna i zabytek hydrotechniczny. Funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 100 lat. Śluza Guzianka jest bardzo ważna dla żeglugi po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Łączy bowiem główne skupisko jezior mazurskich z miastem Ruciane-Nida, z jeziorem Nidzkim oraz wieloma mniejszymi akwenami wodnymi w tym regionie. Jej długość to 44 metry. Jednostki pływające pokonują dzięki niej różnicę prawie dwóch metrów w poziomie wody.

Przeprawa trwa od 10 do 20 minut (oczywiście jak już odczekało się w kolejce) i mogą przepływać tu zarówno większe jednostki Żeglugi Mazurskiej jak i kajaki. Wrota górne zostają otwarte i jachty wpływają do komory śluzy. Jednorazowo w komorze znajduje się około 20 jachtów. Po zamknięciu wrót górnych zostaje wyrównany poziom wody w komorze, poprzez wypuszczenie wody z komory, z poziomem jeziora znajdującego się niżej. Wówczas zostają otwarte wrota dolne. Gdy wszystkie jachty wypłyną ze śluzy proces powtarza się w drugą stronę.

Obecny stan śluzy nie jest zadowalający. Jej modernizacja wymaga całkowitego zamknięcia obiektu. Dlatego podjęto decyzję o budowie nowej śluzy - Guzianka II, która podczas remontu obsłuży ruch istniejącej śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie.

Bar na miejscu Sklep 300 m Paliwo Ruciane Nida Apteka Ruciane Nida Ośrodek zdrowia Ruciane Nida Bankomat Ruciane Nida Basen Mikołajki

CENNIK CUMOWANIA

SEZON GŁÓWNYBOŻE CIAŁO, MAJÓWKAPRZED I PO SEZONIE
cumowanie jachtu SEZON GŁÓWNYdoba 30 złBOŻE CIAŁO, MAJÓWKAdoba 30 złPRZED I PO SEZONIEdoba 30 zł cena za osobę SEZON GŁÓWNYdoba 10 złBOŻE CIAŁO, MAJÓWKAdoba 10 złPRZED I PO SEZONIEdoba 10 zł
Port Jachtowy Guzianka - zdjęcie
+ 12 zdjęć
ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy
ReklamaB0 - Giełda Jachtów
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA1 - Perła Mazur

Inne porty w okolicy

ReklamaA2 - Klub Mila