Czarter jachtów mazury 2024

JACHTY ŻAGLOWE I MOTOROWE RZETELNYCH ARMATORÓW

Jachty żagloweJachty motorowe WSZYSTKIE JACHTY

Atrakcyjne ceny Jachty zweryfikowane przez Mazury24 Szybka i bezpieczna rezerwacja Online

Szlaki wodne WJM, jeziora i kanały

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wyodrębnia się cztery główne szlaki żaglowe, jeden na północy Mazur, dwa na południowych i jeden łączący obydwie części Mazur. Należy jednak pamiętać, że wytrawni żeglarzy starają się poznać mniej dostępne miejsca, rzeki i kanały.


4 główne szlaki WJM


Jeziora - Mazury Północne

Na Mazurach północnych, szlaki rozwidlają się na jeziorach: Mamry - na Węgorzewo lub Ogonki (jezioro Święcajty), Dargin - na Giżycko lub wyspę Kormoranów (jezioro Dobskie) oraz na jeziorze Kisajno - w kierunku Giżycka (kanał Łuczański) lub Piękna Góra / Wilkasy (jezioro Tajty) - obydwa rozwidlenia łączą się na jeziorze Niegocin. Będąc na jeziorze Niegocin możemy popłynąć na jezioro Boczne i Wojnowo (koniec szlaku)


Jeziora pomiędzy północą, a południem

Pomiędzy północą a południem Mazur, szlak nie rozgałęzia się. Na jeziorze Jagodne na wysokości miejscowości Kozin, możemy odbić na jezioro Mulik (żeglarsko słabo) lub przed Szymonka w kierunku zatoki Górkło (zatoka jeziora Jagodne).


Jeziora - Mazury Południowe

Po wpłynięciu na południe Mazur (jezioro Tałty) możemy odbić na Ryn (jezioro Ryńskie) lub Mikołajki (jezioro Mikołajskie). Kolejne rozgałęzienie znajduje się na wysokości jeziora Bełdany (kierunek jezioro Nidzkie), na które możemy wpłynąć z jeziora Mikołajskiego. Zamiast Bełdan, możemy skierować się również na jezioro Śniardwy (kierunek jezioro Seksty lub dalej Roś). Dalej szlaki już nie rozgałęziają się, chociaż z jeziora Śniardwy można wpłynąć na jezioro Tyrkło - nie jest one uwzględnione na szlakach żeglarskich.


Kanały i rzeki na Mazurach (WJM)

Kanały pomiędzy mazurskimi jeziorami to zmora miłośników kładzenia masztów. Nie doświadczą tego sternicy jachtów motorowych, którzy bez większych komplikacji mogą przepłynąć Mazury z północy na południe. Dzięki trudowi na kanałach, żeglarze mogą jednak wpływać na jeziora niedostępne dla jachtów z napędem mechanicznym, t.j. Dobskie, Nidzkie, Wojnowo.