Miejscówka Kal 1

Miejscówka Kal 1

Kaljez. Święcajty
9 0
Zaloguj się
3514
głębokośćgłębokość
0,80 - 2,00 m
cumowanie cumowanie
kotwica, long side
cenabezpłatny

Plaża Plaża Psy i koty Psy i koty Bar Bar 150 mSklep Sklep 150 m
Aktualizacja danych, cen - ponad trzy miesiące temu

Miejscówka Kal 1

Kal

Mapa google

Ciekawe miejsce do cumowania w miejscowości Kal, do dyspozycji mamy dwa pomosty, z czego jeden przeznaczony dla jachtów i łodzi a drugi dla turystów. Dno piaskowe, brzeg jeziora płytki, większe głębokości kilka metrów za pomostem. Nie udało nam się określić właściciela pomostów, przypadkowo spotkani żeglarze ocenili to jako typową miejscówkę.

Na przeciwko miejscówki, 900 metrów w kierunku wschodnim wyspa Kocia. Niedaleko sklep, bar i szereg możliwych noclegów. 400 metrów na wschód typowy port - przystań Unia (Niebieska Tawerna).

Wieś Kal ma bardzo ciekawą historię, bo w XVI w. była to wieś królewska, a jej mieszkańcy byli wolni. Oznacza to, że nie musieli odbywać służby wojskowej, nie musieli budować i naprawiać zamków. We wsi Kal znajduje się też jeden z najbardziej tajemniczych zabytków na Mazurach –  ceglany słup. Stoi on na cmentarzu, nie wiadomo kto, kiedy i dlaczego go zbudował. Na słupie (niedawno odnowionym) zachowały się napisy w językach niemieckim, polskim, łacińskim i litewskim, które także nie wyjaśniają pochodzenia i przeznaczenia słupa. 

Przed wojną w Kali działała cegielnia, w której po wojnie urządzono zimowisko jachtów. Miejscowość ożywa latem, poza sezonem jest tu cicho i spokojnie. Warto tu przyjechać jeśli szuka się prawdziwej ciszy i spokoju - można do woli spacerować wśród łąk i pól z dużym prawdopodobieństwem, że nikogo innego na swojej drodze nie spotkamy.  

Bar 150 m Sklep 150 m Paliwo Węgorzewo Apteka Węgorzewo Ośrodek zdrowia Węgorzewo Bankomat Węgorzewo Basen Ogonki
ReklamaC1 - PGE
ReklamaB0 - PTTK Wilkasy
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Inne porty w okolicy

ReklamaA2 - Stranda Browar