Przystań Mamerki

Przystań Mamerki

Przystańjez. Mamry
7.0
40 0
Zaloguj się
10730
głębokośćgłębokość
0,50 - 1,50 m
cumowanie cumowanie
kotwica
cena cena
35 zł + 10 zł / osoba

Prysznic Prysznic 15 złWC WC Zmywanie naczyń Zmywanie naczyń Zrzut chemiczny Zrzut chemiczny 15 złOgnisko Ognisko 50 złSlip Slip 40 złKemping Kemping Plaża Plaża Psy i koty Psy i koty

Niewielka przystań znajdująca się tuż przy jednej z największej historycznej atrakcji Warmii i Mazur – systemu bunkrów obronnych w Mamerkach. Przystań Mamerki ulokowana jest w północno-zachodniej części Jeziora Mamry. Dla wszystkich miłośników historii i militariów, którzy chcieliby dostać się jachtem w pobliże systemu bunkrów w Mamerkach to idealne miejsce.

W przystani jest bardzo płytko, zaledwie około 30-50cm. Przy wejściu należy podnieść płetwę sterową oraz miecz. Cumujemy rufą lub dziobem prostopadle do pomostu na kotwicy. Na terenie przystani znajduje się pomost, sanitariaty, miejsce obozowania z drewnianymi wiatami i miejscem na ognisko. Przy przystani jest łagodne zejście do jeziora. To wszystko – miejsce typowo dla tych, którzy nie potrzebuję wielkich udogodnień, postój dla żeglarzy chcących zwiedzić atrakcyjne okolice i odpocząć podczas żeglugi.

W sąsiedztwie portu mieszczą się bunkry kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych w miejscowości Mamerki. Powstało tu ponad trzydzieści żelbetowych obiektów i mnóstwo baraków, z których tylko w kilku miejscach został zarys fundamentów. Możemy tu obejrzeć dwa ciężkie schrony o sześciometrowej grubości stropu. Na jednym z nich, na schronie szefa wywiadu wojskowego wybudowano drewnianą wieżę widokową.

Wszędzie tu wejdziemy i wszystko obejrzymy. Trzeba mieć tylko latarki i patrzeć pod nogi, bo mogą być dziury po studzienkach technicznych. Zobaczymy tu kilka mniejszych schronów zaprojektowanych przez... Adolfa Hitlera.

W tej samej strefie zobaczymy ciekawe budynki transformatorowni i kotłowni. Nad brzegiem jeziora stała willa głównego kwatermistrza, gdzie zbierali się spiskowcy szykujący zamach na Hitlera. Koniecznie trzeba zwiedzić ogromne hale węzła łączności oraz kotłownię, elektrownię i "schron ze słupami" przy drodze do dawnego dworca. Zwiedzanie całej kwatery zajmie około dwóch godzin.

Natomiast przy północnej części przystani znajduje się tajemniczy i nieukończony Kanał Mazurski, którym można dotrzeć do nieczynnej śluzy w Leśniewie Górnym.

Punkty orientacyjne widoczne z jeziora: przystań znajduje się po lewej stronie od kanału mazurskiego w Mamerkach.

Bar Kietlice Sklep 600m Paliwo Węgorzewo Apteka Węgorzewo Ośrodek zdrowia Węgorzewo Bankomat Węgorzewo Basen Ogonki

CENNIK CUMOWANIA

SEZON GŁÓWNYBOŻE CIAŁO, MAJÓWKAPRZED I PO SEZONIE
przycumowanie SEZON GŁÓWNY6h25 złBOŻE CIAŁO, MAJÓWKA6h25 złPRZED I PO SEZONIE6h25 zł cumowanie jachtu SEZON GŁÓWNYdoba 35 złBOŻE CIAŁO, MAJÓWKAdoba 35 złPRZED I PO SEZONIEdoba 35 zł cena za osobę SEZON GŁÓWNYdoba 10 złBOŻE CIAŁO, MAJÓWKAdoba 10 złPRZED I PO SEZONIEdoba 10 zł
Przystań Mamerki - zdjęcie
+ 12 zdjęć
ReklamaC1 - PGE
ReklamaB0 - Amax
Reklama
Reklama

Inne porty w okolicy

ReklamaA2 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022