Przystań Mamerki

Przystańjez. Mamry
5.2
2
Zaloguj się
0
525
głębokość
0,50 - 1,5 m
cumowanie
kotwica
cena
20 zł + 5 zł / osoba

Prysznic 12 zł WC 2 zł Zmywanie naczyń 1 zł Zrzut chemiczny 15 zł Ognisko 30 zł Slip 20 zł Kemping Plaża Psy i koty

Niewielka przystań znajdująca się tuż przy jednej z największej historycznej atrakcji Warmii i Mazur – systemu bunkrów obronnych w Mamerkach. Przystań Mamerki ulokowana jest w północno-zachodniej części Jeziora Mamry. Dla wszystkich miłośników historii i militariów, którzy chcieliby dostać się jachtem w pobliże systemu bunkrów w Mamerkach to idealne miejsce.

W przystani jest bardzo płytko, zaledwie około 30-50cm. Przy wejściu należy podnieść płetwę sterową oraz miecz. Cumujemy rufą lub dziobem prostopadle do pomostu na kotwicy. Na terenie przystani znajduje się pomost, sanitariaty, miejsce obozowania z drewnianymi wiatami i miejscem na ognisko. Przy przystani jest łagodne zejście do jeziora. To wszystko – miejsce typowo dla tych, którzy nie potrzebuję wielkich udogodnień, postój dla żeglarzy chcących zwiedzić atrakcyjne okolice i odpocząć podczas żeglugi.

W sąsiedztwie portu mieszczą się bunkry kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych w miejscowości Mamerki. Powstało tu ponad trzydzieści żelbetowych obiektów i mnóstwo baraków, z których tylko w kilku miejscach został zarys fundamentów. Możemy tu obejrzeć dwa ciężkie schrony o sześciometrowej grubości stropu. Na jednym z nich, na schronie szefa wywiadu wojskowego wybudowano drewnianą wieżę widokową.

Wszędzie tu wejdziemy i wszystko obejrzymy. Trzeba mieć tylko latarki i patrzeć pod nogi, bo mogą być dziury po studzienkach technicznych. Zobaczymy tu kilka mniejszych schronów zaprojektowanych przez... Adolfa Hitlera.

W tej samej strefie zobaczymy ciekawe budynki transformatorowni i kotłowni. Nad brzegiem jeziora stała willa głównego kwatermistrza, gdzie zbierali się spiskowcy szykujący zamach na Hitlera. Koniecznie trzeba zwiedzić ogromne hale węzła łączności oraz kotłownię, elektrownię i "schron ze słupami" przy drodze do dawnego dworca. Zwiedzanie całej kwatery zajmie około dwóch godzin.

Natomiast przy północnej części przystani znajduje się tajemniczy i nieukończony Kanał Mazurski, którym można dotrzeć do nieczynnej śluzy w Leśniewie Górnym.

Punkty orientacyjne widoczne z jeziora: przystań znajduje się po lewej stronie od kanału mazurskiego w Mamerkach.

Bar Kietlice Sklep 600m Paliwo Węgorzewo Apteka Węgorzewo Ośrodek zdrowia Węgorzewo Bankomat Węgorzewo Basen Ogonki

CENNIK CUMOWANIA

SEZON GŁÓWNYBOŻE CIAŁO, MAJÓWKAPRZED I PO SEZONIE
cumowanie jachtu doba 20 złdoba 20 złdoba 20 zł cena za osobę doba 5 złdoba 5 złdoba 5 zł

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU

łódź wiosłowa godzina 10 zł-
+ 36 zdjęć
3°
Opady: 0.5mm, Wiatr: 6.1 m/s
Kierunek: Pd Zach
Ciśnienie atmosferyczne: 993.9 hPa

Przystań Mamerki

Węgorzewo, Mamerki

tel. 506 516 426

Mapa google

jez. Mamry

Jedno z największych jezior w Polsce. Leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Północna część akwenu jest wyraźnie głębsza. Dno porośnięte roślinnością. Brzegi akwenu są...

Przystań

Niewielka wielka wieś nad jeziorem Przystań z kilkoma portami i pensjonatami. Według oceny miejscowych woda w jeziorze na wysokości Przystani jest zawsze zimna. Miejscowość to raj dla...
ReklamaA1 - MAMRY MIX

Inne porty w okolicy